23 Lipiec 2018 13:39
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Uważajcie! Bo nie zawaham się użyć Schetyny
blank.gifWiadomości z Polski
Awantura na piątkowej naradzie w Ministerstwie Rolnictwa zbulwersowała samorządowców z całego kraju. Spotkaniem wiceministra Ławniczaka (PSL) z urzędnikami odpowiedzialnymi za Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zajął się zwołany wczoraj konwent marszałków w Szczecinie. Marszałkowie - w większości członkowie PO - czekają na raporty urzędników.

- Minister Ławniczak zasugerował po prostu, że jesteśmy oszustami, że byłoby lepiej, gdyby to jego agencje dzieliły unijne pieniądze. To zwykła granda i próba zamachu na samodzielny samorząd - mówi Andrzej Masny, dyrektor departamentu rozwoju wsi w małopolskim urzędzie marszałkowskim.

Samorządowcy z Małopolski już przygotowali oficjalną notatkę: „Pan wiceminister powiadomił obecnych przedstawicieli poszczególnych województw, iż kolejne wystąpienia marszałków nt. niezadowolenia z opóźnienia realizacji działań samorządowych PROW 2007-13, mogą być ich »ostatnimi wystąpieniami «, wypowiedzi te nazwał »dziecinadą «. Aby podkreślić wagę swojej wypowiedzi, wiceminister zaznaczał, iż w sprawę został wprowadzony i mocno zaangażowany jest wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji, pan Grzegorz Schetyna (...). Poinformował też, iż wie on, że pracownicy urzędów marszałkowskich piszą wnioski o dofinansowanie dla potencjalnych beneficjentów ( »oczywiście są za to sowicie wynagradzani «), które sami potem oceniają. Ponadto (...) kolejność na listach rankingowych jest sztucznie ustalana - »pieniądze mają dostać swoi «."

- Padło dużo cierpkich słów. Poczułem się dotknięty, ale wolałbym tej sytuacji nie oceniać w kategoriach politycznych - dodaje Mariusz Bednarz, dyrektor takiego samego departamentu na Podkarpaciu.

- Usłyszeliśmy, że minister nie będzie nas odwiedzał za kratkami. A jeśli ktoś będzie na ten temat udzielał wywiadów prasie, to pożegna się z pracą i może jej szukać w telewizji. Po tym wyszedł z sali, a nam opadły ręce - relacjonuje nam jeden z urzędników.

W ramach PROW 2007-13 do polskich województw ma spłynąć ponad 13 mld euro. To pieniądze m.in. na poprawienie usług dla mieszkańców wsi, scalanie gruntów i "gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi". Dużą część tej kwoty będą rozdzielać samorządy. Polska dostanie najwięcej spośród wszystkich krajów UE.

- Dostanie, jeśli będzie potrafiła je wydać. Na razie mamy półtora roku opóźnienia! - mówi Andrzej Masny.

Marszałkowie wskazują opóźnienia i błędy w przygotowaniu projektu: wciąż nie ma m.in. systemu informatycznego dla województw, brakuje też kilku nowelizacji rozporządzeń.

Co na to minister Ławniczak? - Do ministerstwa nie wpłynęło dotąd żadne pismo w tej sprawie. Minister do końca tego tygodnia jest w Chinach. Odniesie się do niej po powrocie - powiedziała nam Małgorzata Książek z biura prasowego resortu.

Z wicepremierem Schetyną nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - Nie pierwszy raz urzędnicy dbają bardziej o swój honor niż porządną robotę. Nie znam relacji ze spotkania z ministrem Ławniczakiem, więc nie będę się do tego odnosił. Ale urzędy marszałkowskie powinny się szybko zabrać do pracy, bo to one są nieprzygotowane na przyjęcie tych unijnych programów. Jedynie Świętokrzyskie i Mazowieckie sobie radzi.

- Czy minister Ławniczak miał prawo oskarżać urzędników o oszustwa? - pytamy.

- Nierzadko jest tak, że mają oni własne interesy. I my o nich wiemy - twierdzi Sawicki.

- Poda pan przykłady?

- Przygotowujemy się do tego.

Poseł PO i wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Grzegorz Dolniak: - W najbliższych dniach spotka się zespół dopracowujący sporne kwestie przy wdrażaniu tego projektu. Rozumiem, że są różne głosy, ale nie oceniam wypowiedzi polityków PSL jako głosu całego Stronnictwa. Samorządy są najlepszymi gospodarzami na swoich terenach i ich wzmocnieniu będzie służyć ustawa kompetencyjna. Z jej wprowadzenia PO nie zrezygnuje. A z PSL możemy wypracowywać kompromis. Pozytywnym przykładem jest reforma KRUS, nad którą pracujemy.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,938 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly