22 Luty 2018 04:16
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Oddajcie nam nasze parki!
blank.gifWiadomości z Polski
Planty są zielonym sercem Krakowa, otaczają Stare Miasto. Ale na miejskim trawniku nikt nie kładzie się z książką ani nie bawi z dziećmi. Dostęp do trawy zamykają metalowe barierki.

Czy to oznacza zakaz wstępu na trawę? - Tak - odpowiadali pytani przez nas krakowianie. Niektórzy dodawali jeszcze, że łamiąc zakaz możemy dostać mandat od straży miejskiej.

Postanowiliśmy to sprawdzić.

Na Planty wybraliśmy się z Cecylią Malik, 32 - letnią malarka, mamą 8- letniego Antka i 6 - letniej Uli. W sobotnie popołudnie pogoda była idealna na piknik. Po alejkach Plant spacerowało dużo ludzi. Cecylia do parku zabrała także dwie koleżanki córki Marysię i Polę. Minęli barierkę przy ul. Poselskiej i weszli na trawnik. - Czuję się tak jakbym łamała prawo i na dodatek ciągnę za sobą dzieci - mówiła Cecylia, ale szła dalej, w głąb parku. Tak się umówiliśmy. Rozłożyła chustę i usiadła z dziećmi. Jedli precle.

- Co zrobimy jak przyjdzie straż miejska? - martwił się Antek. Jednak minęła godzina i straży miejskiej nie było. Było za to kilku gapiów, którzy patrzyli zdegustowani na matkę bawiącą się z dziećmi w chowanego w "zakazanym" miejscu.

Czy trawnik na Plantach to zakazane miejsce do zabaw? Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. - Formalnie nie ma zakazu rozkładania koca na Plantach czy wchodzenia na trawnik. W każdym razie uchwała miasta nic na ten temat nie mówi

- usłyszeliśmy.

Dlaczego w takim razie trawniki są ogrodzone? - Chodzi o względy estetyczne. Planty są jedną z wizytówek Krakowa. Zieleń na tym terenie powinna więc być traktowana w szczególny sposób - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

- Jeśli formalnie zakazu wchodzenia na trawnik nie ma to po co ogrodzenie? - dziwi się Cecylia Malik. -Nie lepiej je ściągnąć i powiedzieć ludziom: możecie tu wypoczywać - pyta.

Zdziwienia nie kryją też studenci UJ, których uczelnia znajduje się przy Plantach.

Byłam przekonana, że tam nie wolno wchodzić - mówi Anita Sęk, studentka II roku stosunków międzynarodowych. - Ostatnio nawet o tym myślałam. Byłam w Wiedniu i nie mogłam się nadziwić, że tam pod Biblioteką Narodową ludzie piknikują, grają w piłkę, leżą z książkami i nikt się nie przejmuje, że niszczą trawniki. U nas to daleka przyszłość. Gdzieś w głowie mamy zaszczepione hasło: "szanuj zieleń". A to znaczy nie depcz trawy, siedź na ławce, chodź po asfalcie.

Barierki na Plantach pojawiły się pod koniec XIX wieku - opowiada Mikołaj Kornecki, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. - W czasie wojny Niemcy je ściągnęli i wywieźli na złom. Efekt? Planty zostały niemal kompletnie zadeptane. W 1988 roku zaczęła się rewitalizacja Plant. Być może ściągnięcie barierek w niektórych miejscach nie byłoby złym rozwiązaniem, ale wtedy trzeba by było zmienić odmianę trawy. Ta, która jest nie nadaje się do tego, żeby po niej deptać, albo na niej przysiadać.

Do otwarcia trawników po rozmowie z nami przekonany jest Bogusław Krzeczkowski przewodniczący rady dzielnicy I, w której leżą Planty: - Pamiętam jak w latach 70. pojechałem do Amsterdamu. Byłem w szoku, że tam ludzie w parku w samym centrum miasta urządzają sobie pikniki, chodzą boso po trawie, a u nas w Krakowie chłopaków, którzy łazili po trawie ścigał plantowy. Te barierki to relikt przeszłości. Najwyższy czas, żeby się zastanowić nad zdjęciem przynajmniej części z nich. Planty to park, a parki są dla ludzi. Tak przynajmniej powinno być. Czas by rada miasta się tym zajęła.

Coraz mniej przestrzeni publicznej

Dlaczego ubywa przestrzeni publicznej, czyli wspólnych miejsc, w których każdy może przebywać na równych prawach? Dlaczego w swoich miastach nie czujemy się, jak u siebie. Zapraszamy wszystkich do dyskusji o miejscach wspólnych i o tym, jak je odzyskać lub stworzyć.


Polskie Forum Obywatelskie ufundowało nagrodę dla najlepszego - 1 tys. zł. Wyniki ogłosimy 17 maja podczas III Kongresu Obywatelskiego. Odbędzie się w na Politechnice Warszawskiej pod hasłem: "Jaka modernizacja Polski?". Wstęp wolny.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,694,276 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly