17 Sierpień 2018 20:31
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niemcy chcą budować Rosję
blank.gifWiadomości ze świata
Pięciodniową podróż po Rosji minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier rozpoczął w Jekaterynburgu, gdzie wygłosił wykład o przyszłości stosunków rosyjsko-niemieckich. Zabrzmiały w nim nowe tony.

Zamiast mówić, jak dotychczas, o globalnym strategicznym partnerstwie Berlina i Moskwy, haśle mocno eksploatowanym za czasów osi antyamerykańskiej, Steinmeier mówił o partnerstwie na rzecz modernizacji Rosji.

- Przed Rosją stoi potężne zadanie zbudowania konkurencyjnej gospodarki przy wykorzystaniu bogactwa płynącego ze sprzedaży surowców. Rosja potrzebuje nowych inwestycji. Trzeba unowocześnić infrastrukturę, zbudować społeczeństwo oparte na sprawiedliwości społecznej. Niemcy i niemieckie firmy chcą w tym pomóc.

Niemcy liczą na eksport nowoczesnych technologii. Zamierzają wesprzeć rosyjski sektor energetyczny, tak by spełniał wymagania walki z ociepleniem klimatu. Chcą wspólnie z Rosjanami rozwijać połączenia kolejowe na Daleki Wschód. Chcą im pomóc w zmaganiu się ze spadkiem ludności - według prognoz w najbliższych dziesięcioleciach ludność Rosji dramatycznie się skurczy. Dlatego Niemcy chcą pomóc w przebudowie rosyjskiej służby zdrowia i podzielić się doświadczeniami w polityce prorodzinnej.

- Jeśli pomożemy Rosjanom w modernizacji, to Rosja stanie się bardziej stabilna, a na tym skorzysta cała Europa - uważa minister.

Steinmeier wspominał też, że Rosja potrzebuje otwartego społeczeństwa i wolnych mediów. - Wiem, że po doświadczeniach z lat 90. słowo "demokracja" budzi tu złe skojarzenia, ale demokracja wcale nie oznacza bałaganu i niestabilności.

Steinmeier to pierwszy unijny polityk, który odwiedza Rosję po zaprzysiężeniu Dmitrija Miedwiediewa na prezydenta i po ogłoszeniu przez Władimira Putina składu rządu. Nieoficjalnie pośpiech ministra tłumaczy się tym, że chciał jak najszybciej rozeznać się w nowych rosyjskich realiach i demonstracyjnie wesprzeć Miedwiediewa.

Niemcy podchwycili zapowiedzi nowego prezydenta, żeby wzmacniać demokrację i państwo prawa. - Powiemy mu, że będziemy mu w tym pomagać, ale i trzymać za słowo - mówi nam jeden z niemieckich dyplomatów. W kwestii wspierania przemian w Rosji takie samo zdanie, jak socjaldemokrata Steinmeier mają chadecy z kanclerz Angelą Merkel na czele.

Dziś tę samą ofertę usłyszy na Kremlu Dmitrij Miedwiediew, a dzień później premier Władimir Putin. Niemiecki minister będzie też w Sankt Petersburgu i spotka się z tam z przedstawicielami opozycji.

- W Niemczech jest silna wiara w Miedwiediewa. Gdyby był skazany na bycie marionetką Putina, to do tej wizyty tak szybko by nie doszło. Ale jak Rosja nie będzie się reformować, to stosunki z Niemcami będą się rozluźniać - ocenia Cornelius Ochmann z Fundacji Bertelsmanna.

- Rosjanie oczekują od Niemiec pełnej kontynuacji dotychczasowej polityki. - Liczy się dalsze pogłębianie partnerstwa gospodarczego, bez próby silnego wpływania na politykę wewnętrzną, czyli tak, jak było dotychczas - mówi nam rosyjski dyplomata.

Także przedstawiciel MSZ Borys Małachow zapewniał, że celem wizyty Steinmeiera jest skoordynowanie współpracy bez przełomów.

W Moskwie panuje przekonanie, że zachodni partnerzy powinni poczekać, aż wyjaśni się, jaką władzę będzie miał prezydent Miedwiediew, a jaką premier Putin. Namaszczenie umiarkowanie prozachodniego Miedwiediewa na prezydenta było - jak twierdzi wielu znawców Kremla - sygnałem, że Rosja chce być częścią Zachodu. Co nie oznacza, że Władimir Putin przestaje rządzić.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,486 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly