16 Sierpień 2018 11:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dziwny przetarg na raport o Rospudzie
blank.gifWiadomości z PolskiBez nowego raportu środowiskowego nie ma mowy o wznowieniu budowy obwodnicy. Poprzedni, jako pełen wad, uchylił w grudniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Inwestycję zaplanowano w poprzek chronionych torfowisk rzeki Rospudy. Sprzeciwiła się Komisja Europejska, bo narusza środowiskowe dyrektywy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od marca próbuje znaleźć firmę, która sporządzi nowe opracowanie. Trzy przetargi już unieważniono. Powód - tylko jedna oferta. W dodatku znacznie przekraczająca kosztorys (maksymalnie 580 tys. zł).

Dziś rozstrzygnięty ma być kolejny przetarg. Znów jedynym kryterium będzie cena.

- Wygrać powinna firma Ekkom z Krakowa, zgadzając się na proponowane przez drogowców pieniądze - mówi nasz informator. I wskazuje związek GDDKiA z Ekkomem - szef wydziału ochrony środowiska w firmie to mąż członka komisji przetargowej w dyrekcji, szefowej tamtejszego wydziału ochrony środowiska.

- To może rodzić podejrzenie, że raport nie będzie obiektywny. Drogowcom zależy przecież na wykazaniu, że najlepszy jest obecny wariant: przez bagna, tyle że zamiast estakadą, bardzo kosztownym wiszącym mostem - uważa nasz informator, obawiając się powtórki konfliktu z KE o rzetelność badań przyrodniczych.

W styczniu przy "okrągłym stole", który dla znalezienia kompromisu w sprawie przebiegu wstrzymanej w ubiegłym roku inwestycji zwołał minister środowiska, ustalono trzy różne propozycje. Drogowcy i samorządowcy zostali przy obecnej, kolidującej z obszarami Natura 2000. Ekolodzy dwie inne, omijające chronione tereny z zachodu. Właśnie raport oddziaływania na środowisko ma rozstrzygnąć, która będzie najlepsza.

Zapytaliśmy firmę Ekkom, czy wystartuje w dzisiejszym przetargu. - Nie powiem tak i nie powiem nie. Zdradziłbym nas w ten sposób przed konkurencją - mówi prezes Ekkomu Janusza Bohatkiewicz. Przyznaje, że Ekkom rozważa możliwość startu i że sporządził już na zlecenie dyrekcji dróg kilka takich dokumentacji. Ale sporządzenie tego raportu ma według niego kilka minusów: krótki termin, skomplikowana, głośna medialnie sprawa i dość mało pieniędzy.

Pytany o małżeńskie związki swojego specjalisty ze specjalistą drogowców prezes odpowiedział: - Mam tego świadomość. To bardzo niezręczna sytuacja i jeśli nie wystartujemy, to to będzie jeden z głównych powodów. Z drugiej strony nie pozbędę się dobrego fachowca z powodu jego związków rodzinnych.

- Gdyby mąż pani, która zasiada w komisji przetargowej, był we władzach firmy startującej w przetargu, oznaczałoby to złamanie prawa. Tak nie jest, ale widać, że zachodzi wyraźny konflikt interesów - komentuje tę sytuację Grażyna Kopińska, szefowa programu przeciwdziałania korupcji Fundacji Batorego. - Przecież praca, która zostanie wykonana pr
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,950 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly