23 Lipiec 2018 13:11
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Stan wojenny nieosądzony
blank.gifWiadomości z Polski
Wczoraj - po dwóch miesiącach zastanawiania się - sędzia Ewa Jethon z Sądu Okręgowego w Warszawie podjęła decyzję: akt oskarżenia przeciwko generałom Wojciechowi Jaruzelskiemu, Czesławowi Kiszczakowi, Florianowi Siwickiemu, Tadeuszowi Tuczapskiemu oraz byłemu I sekretarzowi KC PZPR Stanisławowi Kani i innym trzeba zwrócić katowickiemu oddziałowi IPN do uzupełnienia.

Decyzja sądu nie jest prawomocna. Prokurator Piotr Piątek od razu zapowiedziała zażalenie do sądu wyższej instancji: - To próba wstrzymania procesu. Gdyby uwzględnić wytyczne sądu, nie widzę możliwości zakończenia śledztwa.

Stanisław Kania, b. I sekretarz KC PZPR (to m.in. jego wniosek o zwrot sprawy do śledztwa uwzględnił wczoraj sąd): - Droga do prawdy o stanie wojennym została otwarta. Jestem zadowolony, ale jeśli mierzyć tę sprawę wiekiem oskarżonych, to na ten proces i tak jest za późno.

Wojciech Jaruzelski odmówił komentarza.

Sąd uznał, że śledztwo IPN skończyło się za szybko. Że śledczy nie wyjaśnili wszystkich okoliczności wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Nie zweryfikowali też linii obrony oskarżonych - zwłaszcza gen. Jaruzelskiego: stan wojenny wynikał z zagrożenia interwencją wojsk państw Układu Warszawskiego, czyli bloku komunistycznego. Oraz zagrożenia wewnętrznego - zaplanowanymi na 17 grudnia masowymi demonstracjami. Czyli był podyktowany stanem wyższej konieczności.

Sąd polecił IPN-owi: • najpierw uzupełnić akta o archiwalne dokumenty dostępne w Polsce, m.in. NSZZ „Solidarności”, KC PZPR, MSZ; • następnie wystąpić o materiały archiwalne KC KPZR (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego), CIA, NATO; • przesłuchać ok. 30 świadków w tym z Polski m.in. Lecha Wałęsę, Mieczysława Rakowskiego, Adama Strzembosza, Tadeusza Mazowieckiego, a z zagranicy - Margaret Thatcher, Zbigniewa Brzezińskiego, Michaiła Gorbaczowa, b. doradcę prezydenta USA Richarda Pipesa, b. kanclerza Niemiec Helmuta Schmidta; • i wtedy powołać ekspertów historyków, którzy ocenią, kiedy rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem stanu wojennego, jakie były tego przyczyny, czy i kiedy istniało zagrożenie interwencją zewnętrzną.

- Dogłębna ocena będzie możliwa po przeprowadzeniu kwerend archiwalnych w kraju i za granicą - wyjaśniała sędzia Ewa Jethon.

Prok. Piątek w rozmowie z dziennikarzami oponował: - Wiele ze wskazanych rzeczy nie zostanie przekazanych Polsce, dokumenty NATO czy CIA odtajniane są po 50 latach.

Także oskarżony Stanisław Kania widzi ten problem, ale w odniesieniu do Rosji: - Najważniejsze dokumenty są w Rosji, ale czy coś istotnego przekażą, nie sądzę. Jednak to, czym dysponuje polska archiwistyka, powinno IPN doprowadzić do innych konkluzji.

Najmocniej prokurator IPN zaoponował przeciwko głównej tezie sądu - powołaniu ekspertów. - Materiał dowodowy powinien ocenić sąd, a nie historycy. Każda opinia historyka może być skażona przekonaniami politycznymi.

Piątek widzi też problem ze świadkami. Przypomniał, że np. Gorbaczow odmówił przesłuchania przed sejmową komisją, która badała odpowiedzialność autorów stanu wojennego w pierwszej połowie lat 90.

Rzecznik prasowy Gorbaczowa Władimir Poliakow powiedział wczoraj "Gazecie": - Wiemy o sprawie, ale na razie nie chcemy jej komentować. Ustosunkujemy się za parę dni.

IPN oskarżył osiem osób (dziewiąta zmarła w grudniu). Jaruzelskiemu - ówczesnemu premierowi, szefowi MON i I sekretarzowi KC PZPR - postawił zarzut kierowania „związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym mającym na celu popełnianie przestępstw”. Za udział w tym związku odpowiedzieć mają: • b. wiceszefowie MON Tuczapski i Siwicki; • Kiszczak - szef MSW; • Kania - I sekretarz KC PZPR do października 1981 r.

Ławę oskarżonych uzupełnia dwoje członków Rady Państwa, która 13 grudnia formalnie wprowadziła stan wojenny, oraz ówczesny wiceminister sprawiedliwości, który miał zapewniać Radę o legalności dekretów stanu wojennego. Odpowiedzieć mają za przekroczenie uprawnień.
Lech Wałęsa

Sąd chce rozliczyć i zamknąć tamten okres, wiedząc, że Polska nie była do końca wolna. Trzeba ustalić, jakie były motywacje [autorów stanu wojennego]: strach, zdrada czy patriotyczna obrona Polski przed większym wykrwawieniem. W zależności, jak na tych ludzi patrzymy, czy oni to robili ze strachu, czy z wiary, że nie ma szans, tak trzeba ich rozliczać.

Ja jestem idealistą, więc mówię: oczyśćmy teren, zabezpieczmy się na przyszłość, powiedzmy prawdę i jeśli to idzie w tym kierunku, to fajnie. Ale jeśli jest to gra na czas i na zamazanie, to ja dziękuję, bo nas, idealistów, ktoś robi w bambuko.

Władysław Frasyniuk

Sąd dołączył do grona śmiesznych instytucji, nie może się zdecydować, czy ma prowadzić proces historyczny, czy karny. Powinien przeprowadzić proces karny i ustalić, czy wprowadzenie stanu wojennego było zgodne z konstytucją, czy zostały złamane swobody obywatelskie i czy złamano normy prawne.

Sąd niepotrzebnie próbuje zastępować instytucje powołane do badania prawdy historycznej. Chętnie bym się dowiedział, co Zachód wiedział na ten temat wcześniej, czy istniała groźba wkroczenia wojsk ZSRR do Polski, jakie podejmowano kroki. Ale to jest temat na książkę, a nie na proces sądowy.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,872 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly