19 Lipiec 2018 07:44
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niemcy wstawiają się za Polską w Moskwie
blank.gifWiadomości ze świataInformację potwierdziliśmy w niemieckich i polskich źródłach dyplomatycznych. Szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier o rozmawiał podczas spotkania z ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Segiejem Ławrowem oraz prawdopodobnie także z rosyjskim prezydentem Dymitrijem Miedwiediewem. Nie wiadomo, czy Steinmeier przekonał Rosjan, ale sam fakt, że pośredniczył w polskiej sprawie można uznać za przełom.

Spór o Cieśninę Pilawską toczy się od prawie 10 lat. Znajdująca się pod rosyjską kontrolą cieśnina, to jedyne połączenie Zalewu Wiślanego z Bałtykiem i zarazem jedyna droga morska do portu w Elblągu. Rosja kilka razy wstrzymywała na krótko ruch polskich statków, by w 2006 r. niespodziewanie zamknąć cieśninę na stałe. Rosjanie stwierdzili wówczas, że umowa regulująca przepływanie przez cieśninę przestała być ważna w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej. Uporu Rosji polskiej dyplomacji do tej pory nie udało się przełamać.

O pomoc w tej sprawie Steinmeiera poprosił minister Radosław Sikorski gdy obaj politycy spotkali się miesiąc temu w dworku Sikorskiego pod Chobielinem.

Obaj politycy bardzo dobrze się dogadują. Niemcy są Sikorskim zachwyceni, bo polski minister bardzo aktywnie angażuje się w politykę europejską. Jak dowiadujemy się od polskich i niemieckich dyplomatów Steinmeier przyjął całą polską argumentacje w sprawie cieśniny. Zgodził się także z tym, że blokada cieśniny powoduje problemy gospodarcze w Elblągu i okolicach. Przyjął też nasz argument, że jeśli Rosjanie otworzą cieśninę dla żeglugi, to będzie to pozytywny sygnał pod adresem rządu w Warszawie i Polsce łatwiej będzie szukać porozumienia w innych spornych sprawach z Rosją.

Na prośbę Sikorskiego Steinmeier przedstawiał także polskie stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego oraz umowy UE- Rosja o współpracy i partnerstwie. O efektach rozmów ma opowiedzieć Sikorskiemu telefonicznie pod koniec tygodnia.

- To, że niemiecka dyplomacja wspiera, jest pomaga samym Niemcom. Nikt teraz przecież nie zarzuci u nas Steinmeierowi, że pojechał do Moskwy knuć z nowym prezydentem Rosji - mówi polski dyplomata.

Polscy i niemieccy dyplomaci zastrzegają, że to dopiero początek wspólnych działań na froncie dyplomatycznym. Polska i Niemcy chcą wspólnie wytyczyć podwaliny pod europejską politykę wschodnią. Chodzi o to, by Bruksela miała wspólną politykę wobec Rosji a Ukrainie mogła zaoferować coś więcej niż tylko partnerstwo i współpracę. Niemcy proponowali to już w 2006r. ale wówczas rząd PiS zbywał ich projekty. Sikorski zaś wielokrotnie podkreślał, że polityka wschodnia stanie się polską unijną specjalnością. Warszawa ma na początku lata przedstawić Unii swój program w tej sprawie. Wiadomo, że będzie on konsultowany z Niemcami.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,578 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly