22 Lipiec 2018 18:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rebelianci z Darfuru chcą obalić sudański rząd
blank.gifWiadomości ze świataSzturm zaskoczył władze w Chartumie. Wojskowy dyktator panujący od 1989 r. prezydent Omar al Baszir gościł akurat z wizytą w Arabii Saudyjskiej.

Żołnierze pozwolili rebeliantom zająć nie tylko Omdurman, ale nawet kilka mostów na Nilu i podstołeczne lotnisko wojskowe Wadi Saidna.

Dopiero po kilku godzinach siły rządowe przeszły do kontrnatarcia. Zamknięte zostały wszystkie mosty na Nilu, a na ogarnięty walkami Omdurman posłano śmigłowce i czołgi. Władze wprowadziły godzinę policyjną.

Strzelanina w Omdurmanie ucichła w niedzielę po południu. Partyzanci ogłosili, że wycofują się z miasta, ale jeszcze tu wrócą. - To była tylko próba - zapowiedział jeden z ich komendantów Sulajman Sandal.

Prezydent al Baszir przyleciał pilnie do Chartumu. Ogłosił, że w walkach ulicznych zginęło ponad 200 osób, w tym pół setki rebeliantów wspieranych przez rząd sąsiedniego Czadu. Al Baszir kazał natychmiast zerwać stosunki dyplomatyczne z Ndjameną i podpisany zaledwie w marcu siedemnasty już pakt o nieagresji. A wczoraj urządził pochód zwycięstwa dla wielu tysięcy mieszkańców stolicy.

Chcą praw Koranu

Śmiałkami, którzy zaatakowali Chartum, okazali się partyzanci z Ruchu na Rzecz Sprawiedliwości i Równości (JEM) - jednego z dwóch tuzinów rebelianckich ugrupowań z sudańskiego Darfuru, gdzie od pięciu lat toczy się wojna.

W ostatnich miesiącach "Sprawiedliwi i Równi" stali się najbitniejszą z darfurskich armii. W przeciwieństwie do innych powstańców, nie chodzi im tylko o Darfur, ale o cały Sudan.

"Sprawiedliwi i Równi" chcą przejąć władzę w Chartumie, przekształcić kraj w federację, a nawet konfederację składających się na niego krain. Przede wszystkim chcą jednak sprawiedliwiej dzielić dochody z ropy naftowej i władzę, zawłaszczone od lat przez arabskich wojskowych z północy Sudanu.

Przywódca "Sprawiedliwych i Równych" Chalil Ibrahim Muhammed nie kryje ambicji, by stanąć na czele buntu wszystkich pokrzywdzonych przez wojskowe władze, a najlepszy sposób na zaprowadzenie sprawiedliwości widzi w muzułmańskich prawach Koranu.

Chalil Ibrahim Muhammed podziwia duchowego przywódcę islamskich rewolucjonistów z Sudanu Hassana al Turabiego, który w latach 90. należał do najbardziej znanych przywódców światowego buntu muzułmanów. Al Turabi udzielił wtedy w Sudanie gościny Osamie ben Ladenowi przegnanemu z ojczystej Arabii Saudyjskiej.

Osama przeniósł się potem do rządzonego przez talibów Afganistanu, a na pożegnanie podarował al Turabiemu własnego konia.

Mogąc zawsze liczyć na poparcie wyjątkowo pobożnych Darfurczyków, Turabi zamierzał ich wykorzystać do obalenia swego wychowanka al Baszira, któremu pomógł zdobyć władzę, a który okazał się zdrajcą sprawy muzułmańskiej rewolucji. Turabi przegrał jednak walkę z al Baszirem i wspierającymi go generałami, którzy jako wywrotowca zamknęli go nawet do więzienia.

Poza Turabim "Sprawiedliwi i Równi" cieszą się wsparciem prezydenta Czadu Idrysa Deby'ego, który tak jak większość partyzantów wywodzi się z ludu Zaghawa, a także libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, który nigdy nie przepadał za al Baszirem.

Bunt oficerów?

Według części znawców polityki sudańskiej atak "Sprawiedliwych i Równych" na Chartum był próbą zbrojnego przewrotu, którego wraz z partyzantami mieli dokonać niechętni prezydentowi oficerowie ze 100-tysięcznej armii.

Tę hipotezę zdają się potwierdzać wydarzenia poprzedzające szturm na stolicę, a także te, które nastąpiły po jego fiasku.

Według źródeł amerykańskich już w przeddzień ataku na Chartum w sudańskim wojsku doszło do czystek i aresztowań, zaś w czasie sobotnich walk w Omdurmanie partyzanci nosili nowe mundury i strzelali z broni wydanej im z rządowych arsenałów.

W poniedziałek w Chartumie aresztowany zaś został sam al Turabi i pięciuset innych działaczy oraz zwolenników opozycji, przede wszystkim wywodzących się z Darfuru. Po kilkunastogodzinnym przesłuchaniu 75-letni al Turabi został zwolniony do domu.

Groźba buntu podległych mu wojskowych byłaby dla al Baszira niebezpieczniejsza nawet niż wybuch nowej rebelii, bo po konflikcie z Turabim wojsko i tajna policja pozostają ostatnią bazą polityczną prezydenta.

Sprzymierzeni ze zbuntowanymi żołnierzami partyzanci z ruchu "Sprawiedliwych i Równych" mogą okazać się przeciwnikiem tym niebezpieczniejszym, że przenieśli już wojnę do krainy Kordofan, gdzie znajdują się najbogatsze z naftowych złóż Sudanu.

Pretensje do nich zgłaszają także władze Południowego Sudanu, który po półwiecznej wojnie wywalczył sobie w 2005 r. prawo do secesji. Plebiscyt w tej sprawie ma się odbyć w 2011 r.

W ostatnich miesiącach "Sprawiedliwi i Równi" walczyli o pola naftowe w Kordofanie również z żołnierzami autonomicznego, południowosudańskiego rządu z Dżuby. Podległe mu oddziały partyzanci przegnali z Kordofanu w kwietniu, zawarłszy wcześniej przymierze z miejscowym arabskim plemieniem Misserija.

Po nieudanym szturmie na Chartum "Sprawiedliwi i Równi" wrócili do obozowisk w Kordofanie i odgrażają się, że nie rezygnując z ponownych ataków na stolicę, na cel wezmą przede wszystkim pola wiertnicze i rurociągi naftowe, by odciąć chartumski rząd od głównego źródła dochodów.

Gdyby "Sprawiedliwym i Równym" oraz ich sojusznikom udało się przejąć kontrolę nad Darfurem i Kordofanem, w 2011 r., po niepodległościowym plebiscycie w Dżubie, Sudan może rozpaść się nie tylko na Północ i Południe, ale od obu może zechcieć oderwać się również sudański Dziki Zachód.

blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,801,680 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly