16 Sierpień 2018 11:49
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
30 maja będzie dniem bez wokandy?
blank.gifWiadomości z Polski
Do wczoraj Stowarzyszenie Sędziów Iustitia dało Ministerstwu Sprawiedliwości czas na spełnienie postulatów. Sędziowie znaczących podwyżek, powiązania plac ze średnią w gospodarce i takiego ustalenia drogi dojścia do funkcji sędziego, żeby była ukoronowaniem prawniczej kariery.

- Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że nasze postulaty nie zostaną uwzględnione - mówi członek Zarządu Iustiti sędzia Irena Kamińska. - Ministerstwo stwierdza, że na satysfakcjonujące nas podwyżki nie ma w budżecie, podobnie jak na powiązanie naszych wynagrodzeń ze średnią w gospodarce. I że ministerstwo podtrzymuje swój projekt, by sędzią mógłby zostać absolwent prawa po szkoleniu w ministerialnym centrum kadr i po stażu jako referendarz sądowy - precyzuje sędzia Kamińska. Ale dodaje, że ministerstwo zaprosiło sędziów do dalszych prac nad projektem drogi dojścia do zawodu.

Podobne stanowisko w sprawie płac usłyszała kilka dni wcześniej od premiera Krajowa Rada Sądownictwa. Ministerstwo zaprasza Radę do szukania oszczędności w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli je znajdzie, pieniądze będzie można przeznaczyć na podwyżki dla sędziów.

Dziś sędzia w sądzie rejonowym zarabia ok. 5 tys. zł, w sądzie okręgowym - ok. 6 tys. zł.

Jakie środki nacisku mają sędziowie?

• Iustitia proponuje „dzień bez wokandy”. I zapowiada go na 30 maja. Sędziowie będą tego dnia wykonywać inne niż sądzenie obowiązki (zapoznawanie się z aktami czy pisanie uzasadnień wyroków).

• KRS zastanawia się nad zaskarżeniem do Trybunału Konstytucyjnego przepisów o sędziowskich zarobkach. Bo według tych przepisów o wysokości zarobków sędziów decyduje władza wykonawcza, a to narusza zasadę rozdziału władz i niezależności władzy sądowniczej.

Oddolną inicjatywą sędziów są pozwy do sądów pracy. Ich wzory pobierają z sędziowskich internetowych forów dyskusyjnych. Są to: • pozwy o wyrównanie wynagrodzenia o sumę, którąś sędziowie stracili, kiedy w zeszłym roku obniżono wszystkim pracującym składkę rentową (sędziowie ZUS-u nie płacą); • sędziowie rejonowi i okręgowi - pozwy o zrównanie w płacach z sędziami wojewódzkich sądów administracyjnym. Sędziowie powołują się na naruszenie zasady równości, skoro sędziowie administracyjni pierwszej instancji dostają płace równą sędziom apelacyjnym; • pozwy o zapłatę za nadgodziny. Sędziowie wprawdzie mają tzw. zadaniowy czas pracy, czyli pracują ile trzeba. Ale według kodeksu pracy zadania nie mogą wymagać pracy przekraczającej 40 godzin tygodniowo, co w przypadku sędziów szczególnie w sądach rejonowych w dużych miastach jest przekraczane.

Sędziowie mogą też odmówić robienia tego, co nie należy do ich obowiązków: • szkolenia aplikantów - już teraz wypowiadają korporacjom adwokackim i radcowskim umowy o szkolenie. Uważają, że 89 zł miesięcznie za aplikanta radcowskiego i 175 zł za adwokackiego to za mało; • uczestniczenia w komisjach wyborczych. Komisje bez sędziów nie mogą działać, więc nie można by przeprowadzić wyborów.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,007 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly