25 Wrzesień 2018 11:40
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Posłowie pokłócili się o zadanie 32
blank.gifWiadomości z PolskiO zadaniu nr 32 debatowała wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu sejmowa komisja edukacji. To najwyżej punktowane polecenie w teście na koniec gimnazjum. W tym roku wyjątkowo sprawdzało znajomość lektur. I okazało się, że nie wszyscy nauczyciele omówili "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Ich uczniowie zadania nie zrobili, teraz będą mieli problem z dostaniem się do liceum. Minister edukacji Katarzyna Hall zarządziła, żeby pomogli im kuratorzy. Gimnazjaliści mają dostać zaświadczenia, że zawalili test nie z własnej winy.

- Pomysł MEN to atrapa - mówił wczoraj Lech Sprawka (PiS), wiceminister oświaty w rządzie Jerzego Buzka. Ostrzegał, że kuratorzy nie mogą obejść regulaminów rekrutacji do liceów, które sami opracowali i przyjęli. A dyrektorzy szkół nie mają prawa przyjmować nikogo poza kolejnością. Sprawkę poparli koledzy z partii: - Pomysł MEN jest korupcjogenny - przekonywała Elżbieta Witek.

- I wirtualny. Bo zaświadczenia od kuratorów nie mają mocy prawnej - tłumaczył Sławomir Kłosowski, wiceminister edukacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Marek Legutko, dyrektor przygotowującej testy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dowodził, że z zadaniem na wypowiedź pisemną gimnazjaliści i tak mają problemy. Przez dwa ostatnie lata co dziesiąty uczeń nie wykonał tego polecenia. - Mówimy o lekturach i o krzywdzie. Ale mówmy też o tym, że 10 proc. absolwentów gimnazjum to prawie analfabeci.

PiS domagał się dopuszczenia gimnazjalistów do drugiego terminu (3 i 4 czerwca test będą zdawać uczniowie, którym w podejściu do pierwszego terminu przeszkodziły "czynniki obiektywne"). - To, że nie przerobili lektur w szkole, można uznać za taki czynnik - stwierdził Marek Łatas.

Stanowiska MEN bronili posłowie PO: - Zadanie było poprawnie sformułowane. Nie róbmy kolejnej amnestii - apelowała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Wspierała ją Domicela Kopaczewska: - Nie burzmy zdobyczy reformy oświatowej, czyli egzaminów zewnętrznych.

Zdenerwowany wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak: - Nie można tworzyć precedensu, bo za rok następni uczniowie będą chcieli powtórek. Lepiej zaopiekować się tą garstką poszkodowanych.

Marciniak obiecał jednak posłom, że ministerstwo przemyśli ich propozycje.

Według MEN z zadaniem nr 32 miało kłopot blisko pięć tysięcy uczniów z 200 szkół - na pół miliona zdających. Ogłoszenie wyników - 12 czerwca, a rozstrzygnięcie rekrutacji do liceów - w lipcu.

• Uczniowie z gimnazjum w Wołowie k. Wrocławia będą powtarzali test, bo kiedy się okazało, że nie przerabiali „Syzyfowych prac” i „Kamieni na szaniec”, dyrektorka szkoły wydrukowała z internetu streszczenia obu książek i odczytała je na głos. - Chciałam im pomóc. To nie ich wina, że nie czytali tych lektur, a niektórzy startują do najlepszych liceów - mówi dyrektorka Małgorzata Gajos.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,845,060 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly