20 Sierpień 2018 04:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
PO chce wykurzyć PiS
blank.gifWiadomości z Polski
Projekt pozwu w tej sprawie jest już gotowy, na dniach ma trafić do sądu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wartość samych gruntów szacuje na ponad 100 mln zł.

Chodzi o nieruchomości po gazecie "Express Wieczorny" oraz drukarniach w Al. Jerozolimskich i przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Fundacja Prasowa "Solidarności" (FPS) uzyskała je bez przetargu i częściowo za darmo w 1994 r. Było to możliwe dzięki ustawie przygotowanej przez Adama Glapińskiego - ministra budownictwa i zastępcę Jarosława Kaczyńskiego w jego pierwszej partii, Porozumieniu Centrum. Za rządów PiS Glapiński dostał posadę prezesa Polkomtela, operatora sieci Plus.

Nieruchomości te przejęły następnie spółki i kolejne fundacje, które kontrolowali ludzie powiązani z PC. Jedną z takich spółek jest Air Link, jej prezesem do czasu objęcia wiceprezesury w TVP był Sławomir Siwek.

W czerwcu 2007 r. Air Link za 34 mln zł sprzedał 2,9 tys. m kw. przy Nowogrodzkiej kontrolowanej przez izraelski kapitał spółce Metropol NH. Do dziś na działce nic nie zbudowano, a w budynku przy Nowogrodzkiej 84/86 wciąż urzęduje Jarosław Kaczyński.

Według Ministerstwa Skarbu, które zbadało transakcje z początków lat 90., umowy podpisano z naruszeniem prawa. - Te nieruchomości zostały bezprawnie przekazane Fundacji Prasowej "Solidarności" - mówi minister skarbu Aleksander Grad (PO). - Nie ogłoszono przetargu, więc firmy czy organizacje, które mogły być zainteresowane tymi gruntami i budynkami, nie mogły stanąć do uczciwej konkurencji. Skoro złamano prawo, to umowę o przekazaniu majątku do fundacji należy uznać za nieważną.

Prokuratoria Generalna, która reprezentuje interesy skarbu państwa przed sądami, przygotowała już pozew w tej sprawie. O jego ostatecznym kształcie zdecyduje dziś prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, bo to ona formalnie wystąpi z pozwem.

- Chcemy unieważnienia tej pierwszej transakcji i przekazania nieruchomości FPS - mówi prezydent Warszawy. - Jeśli sąd ją unieważni, nieważne będą też kolejne umowy i wtedy nieruchomości do nas wrócą.

Nieruchomości należały do skarbu państwa i były użytkowane przez RSW Prasa-Książka-Ruch. Zostały przekazane FPS, bo uznano, że fundacja przejęła prawa po RSW. Ministerstwo Skarbu to kwestionuje i twierdzi, że w tej sprawie nie można było zastosować ustawy Glapińskiego.

Podważone muszą być po kolei wszystkie umowy: od tej pierwszej z 1994 r., po ostatnią - między spółką Air Link a izraelskim deweloperem.

Co mówił "Gazecie" prawnik Metropol NH po ujawnieniu, że spółka ta kupiła dwie działki przy Nowogrodzkiej? - Nim przystąpiliśmy do nabycia nieruchomości, przeprowadzony został bardzo poważny audyt prawny. Żadnych realnych zagrożeń nie widzimy.

- Sprawa jest bardzo trudna - przyznaje Piotr Rodkiewicz, wiceprezes Prokuratorii Generalnej.

- Będziemy starali się dowieść w sądzie nieważności i tej umowy - mówi minister Grad. - Bo sprzedający nie mieli prawa pozbywać się nieruchomości, która do nich nie należała - podkreśla. Minister zasugerował w piśmie do Gronkiewicz-Walz, że już powinna wystąpić o zwrot nieruchomości.

Co na to prawnicy?

Mec. Stefan Jacyno, specjalista od rynku nieruchomości w kancelarii Wardyński i Wspólnicy: - W obrocie nieruchomościami obowiązuje domniemanie dobrej wiary nabywcy, rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Czy można ją podważyć? - Teoretycznie tak, jeżeli wykaże się przed sądem, że łańcuch powiązanych ze sobą osób czy spółek właścicieli nieruchomości ujawnionych w księdze wieczystej mógł się dowiedzieć, że pierwsza transakcja zawarta została z naruszeniem prawa - mówi mec. Jacyno. - Dam przykład z życia: jeśli brat kupuje mieszkanie od brata, a ten pierwszy wszedł w jego posiadanie na podstawie sfałszowanego testamentu, a ten drugi o tym wiedział, to taką transakcję sąd może unieważnić.

Wiceprezes PiS Adama Lipiński, jeden z najbliższych ludzi Jarosława Kaczyńskiego (był m.in. w spółce Srebrna i Fundacji Nowe Państwo, które powstały z FPS), uważa, że PO próbuje wywołać polityczną awanturę. - Ta sprawa była wielokrotnie sprawdzana - mówi Lipiński. - Nie ma tu żadnych nieprawidłowości. Wyciągając ją po raz kolejny, Platforma próbuje odwrócić uwagę od kolejnych wpadek swojego rządu.

PO przypomniała sprawę przejęcia państwowego majątku przez fundację Kaczyńskiego podczas kampanii wyborczej 2007 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz zawiadomiła prokuraturę o popełnieniu przestępstwa, ale ta w grudniu 2007 r. odmówiła wszczęcia śledztwa.

Politycy PiS spekulują dziś, że pozew to reakcja na zapowiedź skierowania wniosku o wotum nieufności wobec Grada. PiS rozważa złożenie w Sejmie wniosków o odwołanie kilku ministrów.

- Te sprawy nie mają związku - zaprzecza Grad. - Jako minister skarbu mam obowiązek stać na straży interesów skarbu państwa. A tutaj ten interes został naruszony, bo skarb państwa stracił pieniądze.
Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,822,571 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly