28 Maj 2018 05:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Miało być weto i jest
blank.gifWiadomości z Polski
Prezydent zapowiadał weto od dawna. Zawetowana nowelizacja zakłada zmianę zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Byłaby wybierana z osób rekomendowanych przez środowiska twórcze i uczelnie, a nie przez partie polityczne. Sprawowałaby tylko nadzór programowy nad mediami. Nie decydowałaby o koncesjach dla stacji radiowych i telewizyjnych. Te przyznawałby Urząd Komunikacji Elektronicznej - jego prezes byłby powoływany przez Sejm na wniosek premiera. Minister skarbu państwa mógłby w pewnych przypadkach odwołać członków władz publicznych mediów.

Gdyby ustawa przeszła, doszłoby więc do zmian w składzie KRRiT, władz TVP i w publicznego radia. A władze te zostały powołane po przyjęciu obecnie obowiązującej ustawy - po zwycięstwie PiS w 2005. Koalicja PiS-Samoobrona-LPR uchwaliła nowelizację błyskawicznie, a prezydent Lech Kaczyński zaraz ją podpisał. Odeszła stara Rada z Danutą Waniek z SLD na czele, zastąpiła ją rada PiS, Samoobrony i LPR. Politycy tych partii objęli niemal wszystkie stanowiska w mediach publicznych. Dziś prezesem TVP jest Andrzej Urbański, b. szef gabinetu prezydenta.

Uzasadniając w piątek weto na konferencji prasowej, prezydent mówił: "W ustawie widzę rozwiązania, które mogą grozić dalszą komercjalizacją mediów publicznych, dalszym ograniczeniem wpływu przeciętnych obywateli na te media. Wiąże się to też z ograniczeniem wpływu mediów publicznych, ewentualnym postępem procesu prywatyzacyjnego". Przypomniał też, że ustawa rodzi wątpliwości konstytucyjne - bo uzależnia media publiczne od rządu poprzez wzmocnienie Urzędu Regulacji Elektronicznej (prezydent nazwał go "komitetem ds. elektroniki"). - Nie znaczy to, że nie widzę problemu reformy mediów publicznych, ale nie za pomocą tej ustawy - powiedział Lech Kaczyński.

To jego drugie weto (poprzednie - z sierpnia 2006 r. - dotyczyło zmiany przepisów o zrzeczeniu się nieruchomości na rzecz skarbu państwa). Prezydent przypomniał od razu, że Aleksander Kwaśniewski do połowy kadencji z weta skorzystał pięciokrotnie.

Decyzję prezydenta z radością przyjęli politycy PiS i szefowie mediów publicznych. Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański stwierdził, że jest to "znak sprzeciwu wobec niszczenia mediów publicznych".

PO nie jest zaskoczone i z taką argumentacją się nie zgadza: - Ta ustawa jest szansą na odpolitycznienie telewizji i ma chronić ją przed programową komercjalizacja - mówił minister Rafał Grupiński. W jego opinii najlepszym wyjściem byłaby teraz dymisja zarządów telewizji publicznej i radia. - Wtedy znaleźlibyśmy się w sytuacji zerowej - dodał.

Weto prezydenta ma duże szanse powodzenia, bowiem Lewica zapowiedziała, że wstrzyma się od głosu, a bez jej poparcia koalicja nie ma szans na zebranie trzech piątych głosów. Ponieważ jednak Lewica mówi też, że sytuacja w mediach publicznych jest skandaliczna, w Sejmie pojawiają się pogłoski, że Lewica jakoś koalicji pomoże. Ostatnio doszło do kilku spotkań liderów SLD i PO, m.in. wicepremiera Grzegorza Schetyny z Wojciechem Olejniczakiem. To podczas jednego z nich miał paść pomysł, by część klubu Lewicy nie przyszła na głosowanie - mówi "Gazecie" jeden z posłów PO.

Koalicja ma 240 głosów, pojawiły się pogłoski, że może też liczyć na poparcie nowych nowe ugrupowań lewicowych: Marka Borowskiego i Demokratów (11 głosów). To dawałoby trzy piąte głosów, gdyby głosowało tylko 419 posłów.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,767,668 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly