20 Sierpień 2018 04:41
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polska nie tylko rządem stoi
blank.gifWiadomości z PolskiChcecie rozmawiać o samorządzie, edukacji. Ale spotkanie poświęcone modernizacji kraju zacznie się od dyskusji o symbolach Polski. Dlaczego?

Jan Szomburg: Bo uważamy, że autorefleksja nad tożsamością Polaków to jedyna droga pobudzenia obywateli do wspólnotowego myślenia i działania. Jesteśmy z Polską związani emocjonalnie, kulturowo, stylem bycia. Ale jednoczymy się tylko w szczególnych momentach. Na co dzień każdy zajmuje się swoimi sprawami.

To przekłada się na działanie. W tym, co zależy tylko od nas indywidualnie, często osiągamy sukces. W tym, co zależy od zbiorowości - mamy problem. Autostrady, służba zdrowia, edukacja, przestrzeń publiczna - tak jest ze wszystkim. Chcielibyśmy, żeby nie tylko rząd odpowiadał za rozwój kraju, ale żebyśmy wszyscy czuli się odpowiedzialni za dobro wspólne.

Jest jak na stadionie, gdzie wszyscy są kibicami Polski w biało-czerwonych szalikach. A kiedy mecz się kończy, zamykają się w domach?

- Chcemy zmienić taki sposób myślenia, a to wymaga wzmocnienia poczucia własnej wartości Polaków. Póki to nie nastąpi, będziemy myśleć, jak przechytrzyć sąsiada, a nie jak budować kraj.

Ktoś opowiadał mi o tym, jak przyjechał do nas naukowiec z zagranicy. Na wykładzie zaczął robić notatki. Ale nie robił ich dla siebie, ale dla swoich znajomych - uznał, że to ich może zainteresować. Ile osób zrobiłoby tak u nas?

U nas myśli się, że każdy powinien zająć się swoimi sprawami. A o dobro wspólne powinni dbać inni - np. rząd czy Sejm. A nie wychodzi, bo "to wszystko złodzieje".


- Ale przecież nie wszystko zależy od rządu. Między sobą konkurują przecież nie rządy, ale narody, społeczeństwa! I to w narodach budzi się potrzeba zmian.

Popatrzmy na Finów. Tego, żeby mając gospodarkę rolną, postawić na edukację i innowacyjność, nie wymyślił rząd. Ten pomysł wynikał z ogólnonarodowego konsensusu. My go dopiero szukamy.

Wydaje się, że Polakom odpowiada model demokracji uczestniczącej. Mamy też doświadczenia historyczne - lubimy mieć wpływ na to, co się dzieje, nie podoba nam się władza autorytarna.

Tyle że brakuje nam zaufania do innych ludzi.

- Ten brak zaufania ogranicza współpracę, a przez to obniża naszą innowacyjność. Bo innowacje powstają tam, gdzie jest współpraca, łączenie różnych umiejętności i perspektyw. Chodzi o to, żebyśmy znaleźli własny sposób na rozwój kraju, bo kopiowanie rozwiązań innych oznacza, że nie wykorzystamy wszystkich naszych mocnych stron i częściowo zmarnujemy nasz potencjał.

Część osób pomyśli o sobotniej debacie: biznes i politycy nie dopuszczali nas do decydowania o Polsce przez 20 lat. Teraz dadzą nam się wygadać, a i tak będą robić to co do tej pory.

- Jestem większym optymistą. W biznesie dojrzała grupa osób niezależnych materialnie, spełnionych zawodowo, którzy chcieliby wesprzeć polską demokrację, nie wchodząc w politykę. To nie jest jednorazowa debata. Jej uczestnicy zaszczepiają myślenie o wspólnej Polsce w swoich środowiskach, organizują kolejne lokalne spotkania. To również szansa na wymianę doświadczeń w modernizacji, która już się w całej Polsce dzieje, ale nie zauważamy jej z perspektywy Warszawy.

* dr Jan Szomburg - prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.„Kongres obywatelski” zaczyna się o godz. 11 w auli Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny, każdy może zabrać głos. Organizatorzy są gotowi na przyjęcie 1200 osób.Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,822,495 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly