17 Sierpień 2018 20:30
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Tarcza oddala się od Polski
blank.gifWiadomości ze świata
Tydzień temu wróciła z rozmów w Warszawie ponad 20-osobowa delegacja amerykańskich Departamentów Stanu i Obrony. W ostatnich dniach "Gazeta" usłyszała z trzech różnych, bliskich negocjacjom źródeł w rządzie USA, że "polskie stanowisko jest zupełnie nierealistyczne".

Źródła zarówno w Departamencie Stanu, jak i Obrony, zgodnie twierdzą, że oferowana obecnie przez Amerykanów suma 47 mln dol. na modernizację polskiej armii jest "niemal ostateczna". I że nie ma mowy o przekazaniu za darmo lub choćby przy poważnym współfinansowaniu przez USA rakiet Patriot dla obrony przeciwlotniczej Polski. Takie właśnie stanowisko miał przekazać tydzień temu Warszawie zastępca sekretarza stanu Stephen Mull.

Rząd Donalda Tuska od miesięcy proponuje, by w zamian za goszczenie bazy antyrakietowej (stacja radarowa ma zostać wybudowana w Czechach), Amerykanie rozpoczęli obliczoną na kilkanaście lat pomoc w unowocześnieniu polskiej armii. Jej najważniejszym elementem miałyby być co najmniej dwie baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot najnowszej generacji PAC-3. Łącznie pakiet długotrwałej pomocy miałby sięgnąć miliardów dolarów.

Polscy dyplomaci nadal uważają, że ostateczna oferta USA będzie bliska oczekiwaniom Warszawy. Obecne propozycje jeden z nich nazwał w rozmowie z "Gazetą" "prywatnymi opiniami urzędników niższego szczebla" oraz "zasłoną dymną, by nas zmiękczyć". Sam Tusk trzy dni temu też mówił o "nieformalnych pomrukach" Amerykanów, które są "elementem negocjacji".

Nasi rozmówcy w USA twierdzą jednak, że Waszyngton nie pójdzie na większe ustępstwa. Po pierwsze, dla ekipy prezydenta George'a Busha stało się jasne, że nie jest w stanie uzyskać akceptacji Kongresu na więcej niż kilkadziesiąt milionów dolarów dla Polski. Po drugie, budowę tarczy w Europie poparło niedawno NATO, więc przychylne stanowisko Polski "przestało być czymś aż tak cennym". Trudniej więc będzie Warszawie odrzucić amerykańską propozycje, skoro została ona pobłogosławiona przez Sojusz. Po trzecie wreszcie, po rozmowach Bush - Putin Rosja złagodziła swój sprzeciw wobec tarczy w Polsce i Czechach.

- Do tej pory Polacy nam mówili: Musicie dać nam patrioty, bo tarcza zwiększa ryzyko strategiczne Polski ze strony Rosji. Teraz wiemy, że Moskwa po cichu pogodziła się już z tarczą - tłumaczy jeden z amerykańskich rozmówców.

Czy Polska może się zgodzić na budowę tarczy w zamian za niewielką tylko pomoc? Nie jest to jasne. Jeden z naszych dyplomatów powiedział nam, że Polska może dostać dużą pomoc "pozagotówkową", np. w osprzęcie do samolotów F-16. Dodał, że "potrafi sobie wyobrazić dobre porozumienie bez patriotów".

Dla Warszawy możliwa do zaakceptowania jest też inna opcja: że Polska patrioty kupi, ale na mocno preferencyjnych warunkach. Nasze amerykańskie źródła mówią, że i to jest niemożliwe. - Przecież jeśli Polska zapłaci mniej, to rząd USA musiałby producentom patriotów dopłacić. Nie ma na to pieniędzy - usłyszeliśmy.

Urzędnik, który wie, co o negocjacjach myślą premier Tusk i szef MSZ Radek Sikorski, podsumowuje: - Jeśli Amerykanie nie zwiększą znacząco oferty, powrócimy do rozmów dopiero z następcą Busha.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,455 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly