22 Luty 2018 21:49
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Sprawa Przemyka: wyrok za tydzień
blank.gifWiadomości z PolskiGrzegorz został pobity 12 maja, 13 maja cierpiał, 14 zmarł" - mec. Ewa Milewska, pełnomocnik ojca Grzegorza, oskarżyciela posiłkowego, przypomniała słowa z pogrzebu warszawskiego maturzysty. Najprostszy opis sprawy sprzed 25 lat.

Na pogrzeb Grzegorza przyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To była wielka manifestacja sprzeciwu wobec komunistycznego aparatu przemocy. Bo Grzegorz Przemyk - zgarnięty przez patrol ZOMO na warszawskiej Starówce - pobity został w komisariacie.

Władze PRL próbowały to zamazać, zakłamać. Oskarżono także sanitariuszy z karetki, która zabrała Grzegorza z komisariatu. Po sterowanym przez SB procesie sąd sanitariuszy skazał, milicjantów uniewinnił.

Wczoraj zakończył się piąty już proces, licząc ten z PRL, Ireneusza K. - zomowca, oskarżonego o pobicie Przemyka na śmierć. Dotąd nie udało się tego dowieść, Ireneusz K. był uniewinniany. Wyroki te uchylała II instancja.

Prokurator Robert Skawiński, pełnomocnik rodziny mec. Ewa Milewska i obrońca Grzegorz Majewski w mowach końcowych podsumowali te 25 lat. Tak jakby ta sprawa miała się w końcu ostatecznie rozstrzygnąć. Oby. Ale jak?

Prokurator: Bił ten, którego Grzegorz złapał za pałkę

Prok. Skawiński przypomniał fakty: Grzegorz siedział przy stoliku w komisariacie. Po drugiej stronie stolika milicjant Krzysztof D. pisał coś w notatniku. Z dyżurki wyszli Ireneusz K. i Bogusław B. (ci zomowcy zatrzymali Grzegorza). Obok był Cezary F., przyjaciel maturzysty i jego matki. Grzegorz nie miał dowodu osobistego. Któryś z funkcjonariuszy rzucił: "Trzeba nauczyć gówniarza".

Grzegorz chwycił jednego z milicjantów za służbową pałkę. Wtedy drugi zaczął bić. Mocno, po plecach i szyi. Grzegorz krzyczał, wył. Wychylił się dyżurny komisariatu: "Bijcie tak, żeby nie było śladów" - krzyknął. Jeden lub dwóch zomowców przytrzymało Grzegorza, trzeci szybko uderzał łokciem w brzuch. Który?

Świadek Cezary F., zasłonięty, nie widział. Zeznał tylko: "Bił ten, któremu Grzegorz próbował wyrwać pałkę". Milicjanci zostali nauczeni kłamać przez SB i przełożonych. Miała być jedna wersja: że bili sanitariusze. Złożyli pokrętne, sprzeczne zeznania.

Świadek Cezary F. oskarżonego Ireneusza K. nie rozpoznał. Są tylko poszlaki. Np. zdjęcia z nieformalnej wizji lokalnej w komisariacie (z archiwów Komendy Stołecznej, analizowane dziś przez IPN), która miała nauczyć funkcjonariuszy kłamać. Pokazują m.in. młodego Ireneusza K.

- Pojawia się w pozach, które odpowiadają tezie oskarżenia - kończy mowę prok. Skawiński. I żąda dla oskarżonego dziesięciu lat więzienia, a po uwzględnieniu amnestii z 1989 r. - pięciu lat.

Oskarżyciel posiłkowy: Czy Grzegorz był przypadkową ofiarą?

Ojciec Grzegorza Leopold mówi tylko: - Proszę o surowy i sprawiedliwy wyrok.

Od lat towarzyszy mu w tej sprawie mec. Milewska. Matka Grzegorza Barbara Sadowska zmarła w 1986 r. Mec. Milewska celowo przypomniała wczoraj jej postać - opozycyjnej poetki, działaczki Prymasowskiego Komitetu Pomocy Pozbawionym Wolności. Także inwigilację, jakiej była poddana przed zbrodnią i po niej. - Do dziś nie rozstrzygnięto, czy Grzegorz jest przypadkową ofiarą - mówiła.

Przypomniała, że już w 1983 r., kilka dni po pobiciu, wiadomo było, gdzie Grzegorz został pobity. On sam zdążył powiedzieć matce, kolegom, lekarzom. Mec. Milewska wskazała winnych zakłamania zbrodni - z gen. Wojciechem Jaruzelskim (ówczesny I sekretarz KC PZPR i szef MON) i Czesławem Kiszczakiem (szef MSW) na czele. Mówiła o złamanym tą sprawą życiu: głównego świadka oskarżenia Cezarego F. i fałszywie oskarżonych sanitariuszy.

W końcu z akt IPN, do których sąd dostęp miał dopiero w ostatnim procesie, adwokat długo cytowała "plan obrony funkcjonariuszy" podczas pierwszego procesu z 1984 r. ("Gazeta" opisała go 28 kwietnia). - To, czego wyuczono oskarżonych i świadków, zomowców, milicjantów, żyje - podsumowała. Bo zmowy milczenia zaprogramowanej przed 25 laty nie udało się przerwać także w ostatnim procesie.

Obrona: Grzegorz Przemyk nie był przeciwnikiem politycznym oskarżonego

- Zaczyna się tu sądzić PRL, a nie sprawę śmierci Przemyka - protestował obrońca Ireneusza K., mec. Grzegorz Majewski. Zauważył, że materiały IPN, zdjęcia z nieformalnej wizji w komisariacie są niepodpisane i bez komentarza. - Ukazują tę sprawę w świetle przypuszczeń, niedomówień, ale nie pewności, która jest potrzebna do skazania - mówił.

Wniósł o uniewinnienie oskarżonego.

Ale przede wszystkim poprosił sąd o umorzenie sprawy z powodu jej przedawnienia. Wskazał datę - 1 stycznia 2005 r. (wcześniej zasugerował ją Sąd Najwyższy). Na początku procesu sędziowie odpowiedzieli mec. Majewskiemu, że kwestię przedawnienia rozstrzygną w wyroku. Sędzia Małgorzata Niezabitowska dodała wówczas, że jeśli sąd dojdzie do wniosku, że Ireneusza K. znów należy uniewinnić, to wyda taki wyrok. Nawet jeżeli stwierdzi, że sprawa została przedawniona. Dowiemy się za tydzień.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,694,959 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly