23 Czerwiec 2018 19:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wszystko o przestępstwach w bielskim batalionie
blank.gifWiadomości z Polski
Przez "listę 41" generał Wójcik stracił stanowisko dowódcy 6. Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. Został odwołany, gdy zaprotestował przeciwko wypowiedziom Bogdana Klicha na temat "kryminalnej przeszłości" żołnierzy 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej (wchodzi w skład brygady, służyli w nim komandosi podejrzewani o zabójstwo cywilów w Nangar Khel w Afganistanie).

W marcu Klich powiedział, że w batalionie jest "zbyt dużo osób, które zostały skazane prawomocnymi wyrokami sądowymi". Podał liczbę żołnierzy z wyrokami - 41. Wymienił przestępstwa: kradzieże, włamania, rozboje, znieważenie zwłok.

Pełną listę otrzymaliśmy właśnie z MON. Poprzedza ją pismo szefa Żandarmerii Wojskowej gen. Marka Witczaka. To w nim znajduje się liczba, na którą powoływał się Klich: "w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym w Bielsku-Białej służy 41 żołnierzy zawodowych ukaranych prawomocnymi wyrokami sądów za popełnione przestępstwa".

A co zawiera lista? Oto najpoważniejsze przestępstwa: czterech żołnierzy skazano za jazdę w stanie nietrzeźwości, 14 za kradzież lub kradzież z włamaniem, pięciu za bójki, po dwóch za znieważenia, zniesławienie oraz nielegalne posiadanie broni, jednego za znieważenie zwłok.

W większości przypadków wykonanie wyroków zawieszono. Są tylko dwa wyjątki - dwa lata więzienia za spowodowanie wypadku drogowego oraz 13 miesięcy za znieważenie przełożonego i czynną napaść.

Na podstawie listy nie da się stwierdzić, kiedy przestępstwa zostały popełnione - w czasie służby czy wcześniej.

Wójcik nie zgadza się z Klichem, bo sprawdził rejestr skazanych. Tam są nazwiska tylko 12 żołnierzy batalionu. Dlaczego? Wyroki pozostałych są zatarte, nieprawomocne lub wydane przez sądy dla nieletnich. - O takich ludziach w ogóle nie można mówić, że byli skazani - tłumaczy mec. Bartłomiej Sochański.

- Do tego znieważenie zwłok okazało się chuligańskim wybrykiem nastolatka, który po alkoholu usnął na cmentarzu. Sąd dla nieletnich ukarał go za to dozorem rodzicielskim - mówi gen. Wójcik. - Ministra wprowadzono w błąd. Żandarmeria przygotowała listę m.in. na podstawie informacji operacyjnych z policji. To nie to samo co rejestr skazanych. A tylko na jego podstawie można stwierdzić, że ktoś był karany.

Szef zarządu dochodzeniowo-śledczego Żandarmerii Wojskowej płk Marek Baranowski przyznaje: - Z formalnego punktu widzenia rzeczywiście część tych osób jest niekarana. Z tym znieważeniem zwłok też wyszło nieszczęśliwie. Ale działaliśmy na zlecenie ministra, zgodnie z prawem. Chodziło o pokazanie, kto służy w tej jednostce. Ci ludzie dostają do ręki broń.

- Jak na tak elitarną jednostkę to i tak za dużo skazanych - mówi Marcin Rochowicz, rzecznik Bogdana Klicha. - Kontrola w bielskiej jednostce wykazała, że popełniono tam dodatkowo wiele błędów w polityce kadrowej.

Kary bezwzględnego więzienia wymierzono dwóm żołnierzom: za spowodowanie wypadku drogowego oraz znieważenie przełożonego i czynną napaść

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,780,144 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly