20 Sierpień 2018 04:42
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Ewa Sowińska rezygnuje
blank.gifWiadomości z Polski Złożyła wczoraj dymisję z funkcji rzecznika praw dziecka. "Pod koniec urzędowania zaczęła mówić o ustawowym zakazie bicia dzieci. To pierwsza osoba związana z radykalną prawicą, która zaczęła się w ten sposób wypowiadać"

To najlepsze, co mogła zrobić przed czwartkową debatą nad jej odwołaniem. Wynik głosowania był przesądzony: przeciw Sowińskiej głosowałaby część PiS i całe PO, PSL i lewa strona sali.

Rzeczniczce wytypowanej na to stanowisko przez koalicję LPR-PiS-Samoobrona brak zaangażowania w pomoc dzieciom i przyzwolenie na karcenie dzieci klapsem, brak krytycyzmu wobec pomysłów ministra edukacji Romana Giertycha, kompromitację urzędu m.in. przez podejmowanie tematu rzekomego homoseksualizmu teletubisia i występowanie niemal wyłącznie w mediach o. Rydzyka.

W zeszłym tygodniu za odwołaniem Sowińskiej opowiedziały się sejmowe komisje. Przez kilka godzin słuchała gorzkich uwag na swój temat i przyznała, że popełniła błędy. W Sejmie - w czasie transmisji telewizyjnej - można było się spodziewać jeszcze większego spektaklu.

Kto zastąpi Sowińską?

PO mówi o Annie Leśnodorskiej (była kontrkandydatką Sowińskiej w 2006 r.), posłance Platformy Magdalenie Kochan i Marku Michalaku (kanclerzu Kapituły Orderu Uśmiechu). Lewica wymienia nazwisko Mirosławy Kątnej, szefowej Komitetu Obrony Praw Dziecka. Jej może jednak przeszkodzić partyjna przynależność (do SdPl).

Sowińska będzie pełniła swą funkcję dalej - do momentu złożenia przysięgi przez jej następcę. Ma to nastąpić do 30 czerwca.

Rozmowa z Jakubem Śpiewakiem z fundacji Kidprotect, która zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w internecieDominik Uhlig: Ewa Sowińska zrezygnowała.

Jakub Śpiewak: To jedna z niewielu dobrych decyzji pani rzecznik. Choć po ostatnich jej wypowiedziach i wywiadzie z nią w "Dużym Formacie" było mi jej żal. Mam wrażenie, że politycy, typując ją na tę funkcję, zrobili dużą krzywdę miłej skądinąd osobie.

Wygląda na to, że stanowisko dostała, bo jak sama mówiła, "kocha dzieci i sama ma ich sześcioro". Jak zrobić, żeby zastąpił ją ktoś z większym doświadczeniem?

- Byłbym za zniesieniem stanowiska RPD w ogóle. Jest przecież rzecznik praw obywatelskich. A dziecko to też obywatel.

Nowy rzecznik powinien być osobą z dużym autorytetem. Politycy powinni wzmocnić jego pozycję. Tak, żeby miał ustawowe prawo do interweniowania w konkretnych sytuacjach. Powinien też mieć prawo do inicjatywy ustawodawczej. I obowiązek współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nie mówię tego w interesie Kidprotect. Ale jest wiele znanych organizacji z olbrzymią wiedzą. Z kolei małe lokalne organizacje pozarządowe są świetnie zorientowane w tym, co dzieje się na ich terenie, i mogą pomóc w interwencjach.

Posłowie PiS mówili o zapisaniu w ustawie kryteriów, jakie powinien spełniać rzecznik

- To, że ktoś ma wyższe wykształcenie pedagogiczne nie znaczy, że będzie dobrym rzecznikiem. Najwięcej zależy od polityków: nie powinni traktować tego stanowiska jak politycznego łupu.

Czy Ewa Sowińska zrobiła jako rzecznik coś dobrego?

- Pod koniec urzędowania zaczęła mówić o ustawowym zakazie bicia dzieci. To pierwsza osoba związana z radykalną prawicą, która zaczęła się w ten sposób wypowiadać. Dobrze oceniane było też zorganizowane przez panią rzecznik spotkanie z przedstawicielami internetowych serwisów społecznościowych odwiedzanych przez dzieci.Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,822,510 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly