14 Sierpień 2018 10:37
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Hojny Solorz podarował koledze miliony
blank.gifMedia
To jedna z największych transakcji w polskiej branży medialnej w tym roku.

Akcjonariusze Polsatu na czele z Zygmuntem Solorzem zdecydowali na początku lutego, że Heronim Ruta dostanie prawo objęcia 72 403 nowych akcji (uprzywilejowanych co do głosu dwa do jednego) po cenie emisyjnej równiej nominałowi - 100 zł każda. Oznacza to, że na cały pakiet musi wyłożyć 7 240 300 zł, ale nie od razu. Jedną czwartą wykupił do połowy lutego, a na opłacenie reszty ma czas do końca 2008 r. Po podwyżce kapitału Heronim Ruta stanie się znaczącym współwłaścicielem stacji, bo jego pakiet stanowi aż 9,2 proc. ogółu akcji. Reszta prawie w całości jest kontrolowana przez Solorza.

W dokumentach Polsatu, do których dotarliśmy, podano, że "pozyskanie akcjonariusza posiadającego wiedzę i doświadczenie w zakresie działalności nadawczej i telewizyjnej może wpłynąć na zwiększenie wartości akcji spółki oferowanych w przyszłości inwestorom, w tym w obrocie publicznym, co jest intencją spółki".

Jaka byłaby rola nowego akcjonariusza, gdyby stacja zdecydowała się na debiut giełdowy?

- No choćby taka jak w Cyfrowym Polsacie - tłumaczy Zygmunt Solorz. - Heronim Ruta jest w radzie nadzorczej platformy i koordynował wszystkie prace związane z jej ofertą. Bardzo dobrze sobie z tym poradził - dodaje.

W zeszłym roku niemiecki koncern wydawniczy Axel Springer bezskutecznie starał się o zakup 25,1 proc. akcji Polsatu za maksymalnie 300 mln euro. Według naszych informacji do transakcji nie doszło m.in. dlatego, że Niemcy nie chcieli podnieść ceny, na czym zależało Solorzowi, bo na giełdzie mocno urosła wartość rynkowa TVN.

Zakończenie rozmów z zagranicznym inwestorem w grudniu 2007 r. zrodziło falę spekulacji na temat przyszłości Polsatu. Na początku maja Solorz potwierdził, że przygotowuje Polsat do wejścia na warszawską giełdę, ale wykluczył, aby miało to nastąpić jeszcze w tym roku. Do sprzedaży miałby trafić pakiet ok. 25 proc. już istniejących akcji spółki.

Fortuna za 7 mln zł

Inwestycja w akcje Polsatu jest dla Ruty bardzo korzystna, bo kupuje akcje po cenie nominalnej, ale ich wartość rynkowa jest znacznie wyższa. Trudno ją obecnie dokładnie oszacować, bo akcjami Polsatu nie handluje się na giełdzie. Jednak w zeszłym roku opisaliśmy finansową operację Solorza, która rzuca światło na wartość papierów Polsatu. Główny właściciel telewizji sprzedał wtedy Polsatowi pakiet akcji w celu umorzenia. Jedną wyceniono na 6310,23 zł. Biorąc pod uwagę tę wycenę, pakiet akcji Heronima Ruty jest wart - bagatela - ok. 457 mln zł. To zapewnia mu miejsce na przyszłorocznej liście najbogatszych Polaków miesięcznika "Forbes" pod koniec czwartej dziesiątki. A pakiet może być obecnie wart jeszcze więcej, bo od wspomnianej wyceny minęło sporo czasu. Poza tym według prospektu emisyjnego Cyfrowego Polsatu Ruta posiada 1,871 mln akcji wartych obecnie ok. 25 mln zł.

Dlaczego Ruta stał się akcjonariuszem Polsatu w taki sposób?

- To mój wieloletni współpracownik, którego postanowiłem wynagrodzić - wyjaśnia Solorz. Nie ujawnia jednak za co.

Czy innych zamierza pan tak wynagrodzić? - pytamy. - Myślę, że już zostali wynagrodzeni - odpiera właściciel Polsatu.

Kim jest Ruta?

58-letni radomianin jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Zygmunta Solorza.

- Jest jak rodzina. Inni przy nim to pracownicy - zapewnia człowiek związany z Polsatem.

Z wykształcenia Ruta jest inżynierem elektrykiem. Do początku lat 80. pracował w ośrodku badawczym kolei przy Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Siedział w wagonie do badań nad pękaniem szyn. Gdy odszedł, założył sklep z elektroniką. Wymieniał baterie w zegarkach, sprzedawał telewizory. Dokładnie nie wiadomo, kiedy zaczął robić interesy z Solorzem.

- Poznaliśmy się w latach 80. - mówi właściciel Polsatu, który na początku lat 90. razem z Rutą handlował trabantami i wartburgami z NRD. Dziś Ruta, podobnie jak Józef Birka, Aleksander Myszka czy Piotr Nurowski, zasiada w radzie nadzorczej Polsatu. To właśnie on stał za kilkoma ważnymi transakcjami - pod koniec lat 90. negocjował wraz z Solorzem zakupy udziałów w telewizjach na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Jego nazwisko niezwykle rzadko pojawia się w prasie, ale za to można natknąć się na nie w co najmniej dziewięciu innych zarejestrowanych w Polsce spółkach powiązanych z Polsatem.

Jedną z nich jest Ster, w której jest prokurentem. Ta zarejestrowana w Radomiu firma odgrywa ważną rolę w budowie medialnego imperium Zygmunta Solorza. To właśnie za pośrednictwem Steru grupa Polsat była udziałowcem należącej do zakonu franciszkanów TV Puls. I to właśnie Ster przejął udziały w satelitarno-kablowym kanale Superstacja. Polsat nie mógł zainwestować w ten kanał bezpośrednio, gdyż pierwotnie udziały w Superstacji miał kupić fundusz inwestycyjny Capital Partners. Rozmowy się nie powiodły, ale umowa wstępna z funduszem zawierała klauzulę, zgodnie z którą właściciel Superstacji musiałby wypłacić funduszowi odszkodowanie, gdyby w ciągu roku od zakończenia rozmów sprzedał udziały w kanale polskiej spółce medialnej. W przeciwieństwie do Polsatu Ster nie prowadzi własnej działalności w mediach. Również za pośrednictwem Steru Solorz zainwestował w zeszłym roku w Radio PiN.

Współpracownicy Solorza i jego kontrahenci wypowiadają się o Rucie wyłącznie anonimowo. Słowa, których używają najczęściej, to: "skromny", "niepozorny", a czasem nawet "nieśmiały".

- Gdy kilka lat temu zobaczyłem go po raz pierwszy, pomyślałem, że to jakiś pomocnik. Później jednak swoją wiedzą na temat finansów i prawa kilka razy zawstydził doradców transakcyjnych Polsatu - wspomina finansista proszący o anonimowość. I dodaje: - To, że Solorz ma takiego człowieka w swojej ekipie, może częściowo wyjaśniać tajemnicę jego sukcesu.
Pasją Ruty są samochody. W Radomiu prowadzi salon Volkswagena, jest właścicielem motocyklu Harley-Davidson.

Jego syn - Szymon Ruta - jest kierowcą rajdowym. Nowy akcjonariusz Polsatu nie chciał rozmawiać z "Gazetą", nie zgodził się też na zrobienie zdjęcia. - To Solorz jest od wywiadów - uciął.

Gdzie zasiada Heronim Ruta

1. Telewizja Polsat (druga co do wielkości telewizja komercyjna w Polsce)

Członek rady nadzorczej.

2. Cyfrowy Polsat (platforma cyfrowa)

Szef rady nadzorczej

Akcjonariusz spółki Polaris Finance BV, głównego udziałowca spółki

3. PAI Media (spółka handlująca czasem antenowym Polsatu oraz TV 4)

Członek rady nadzorczej.

4. Invest Bank (bank kupiony przez Solorza w 1999 r.)

Członek rady nadzorczej.

5. Teleaudio (spółka odpowiedzialna za konkursy i głosowania telefoniczne w grupie Polsat)

Udziałowiec (obok Zygmunta Solorza)

6. Ster (radomska spółka, udziałowiec Superstacji i Radia PiN)

Prokurent

7. Inwestycje Polskie (spółka zajmująca się wynajmem nieruchomości na własny rachunek)

Udziałowiec (obok Zygmunta Solorza)

8. Gurex (spółka należąca m.in. do Andrzeja Rusko - innego współpracownika Solorza. Przedmiotu działalności nie udało nam się ustalić)

Członek rady nadzorczej.

9. Finance Services (spółka należąca do tureckiej firmy budowlanej Enelka Taahhut Imalat Ve Ticaret Ltd. Przedmiotu działalności nie udało nam się ustalić.)

Prokurent

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,066 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly