14 Sierpień 2018 10:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dobre wyniki Agory
blank.gifMedia- Wyniki są bardzo dobre i zgodne z oczekiwaniami. Sprzyjał temu rynek reklamy, który w I kwartale wzrósł o 16 proc. W samych dziennikach wydatki wzrosły aż o 10 proc., na czym wyraźnie skorzystała spółka. Agorze można pogratulować umocnienia udziału w rynku reklamowym z 40 do 44 proc. - mówi Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.

Po raz ostatni wydatki na reklamę prasową w Polsce rosły tak dynamicznie w I kwartale 2005 r. W swoim raporcie kwartalnym Agora tłumaczy tegoroczny wzrost wydatków na prasę przepełnieniem telewizji reklamami, które spowodowało odpływ części budżetów do dzienników ogólnokrajowych.

Szybciej od rynku rosły przychody "Gazety Wyborczej" z reklam, które wyniosły 128 mln zł i były większe o 11,3 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Flagowy produkt Agory zwiększył wpływy ze sprzedaży egzemplarzowej o 2,5 proc. do 41 mln zł i zachował pozycję lidera dzienników opiniotwórczych. Świetnym wynikiem może pochwalić się również "Metro" - wydawany przez Agorę dziennik bezpłatny, który w I kwartale poprawił swoje przychody aż o 44 proc. i osiągnął rentowność operacyjną.

Skonsolidowane przychody Agory w I kwartale wzrosły o 3,5 proc. i wyniosły 313,4 mln zł. Analitycy ankietowani przez agencję Reuters oczekiwali, że będą one na poziomie 320 mln zł. - Przychody są niższe głównie z uwagi na spadek sprzedaży kolekcji wydawniczych. Rynek spodziewał się, że będą one niższe, ale nikt nie spodziewał się, że o ponad połowę - mówi Łukasz Kołaczkowski, analityk Millennium DM, i dodaje, że spółka zachowuje dobrą rentowność. Zysk netto Agory skoczył w I kwartale o ponad 31 proc. i wyniósł 18,5 mln zł.

Oczy analityków i inwestorów nie były jednak zwrócone wczoraj na dobre wyniki finansowe wydawcy "Gazety Wyborczej". Dużo ważniejszą wiadomością było dla nich warte 54 mln dol. (119 mln zł) przejęcie Tarder.com Polska, które Agora ogłosiła po zamknięciu notowań giełdowych w środę. To polskie ramię międzynarodowej firmy Trader Media East, do którego należą cztery serwisy ogłoszeniowe w polskim internecie oraz sześć tytułów ogłoszeniowych (np. "AutoBiznes Ogłoszenia" czy "Domiporta Oferty Nieruchomości") o łącznym nakładzie 280 tys. egzemplarzy. Transakcja ma wzmocnić pozycję wydawcy "Gazety Wyborczej" w branży ogłoszeń drobnych, gdyż z serwisów Tradera korzysta już ok. 900 tys. użytkowników miesięcznie. Jednak kurs akcji Agory zareagował na tę wiadomość spadkami. - Ta transakcja ma głęboki biznesowy strategiczny cel, ale jednak na pierwszy rzut oka jest dokonywana po dość horrendalnych cenach - powiedział Sobiesław Pająk, szef działu analiz IDM SA agencji Reuters. Łukasz Kołaczkowski z Millennium DM: - Cena wydaje się zbyt wysoka. Wiemy tylko, że przychody Tradera w Polsce wynoszą 18 mln zł, nic nie wiemy o zyskach i aktywach firmy.

Zarząd Agory nie ujawnia wyników finansowych przejmowanej spółki, tłumacząc to klauzulą poufności, która obowiązuje aż do zakończenia transakcji. - Kwota, jaką płacimy, nie odbiega od średnich wycen spółek internetowych. Trzeba spojrzeć na to w szerszym kontekście. Obserwujemy migrację ogłoszeń drobnych z prasy drukowanej do internetu i chcemy brać aktywny udział w tym procesie. Nie jutro czy pojutrze, lecz dziś, bo czas w internecie płynie dużo szybciej niż w innych mediach. Jesteśmy grupą medialną, która ma silną pozycję na rynku ogłoszeniowym i chce ją umacniać, bo ogłoszenia są naszym chlebem powszednim - tłumaczy Marek Sowa, prezes Agory. Według niego Trader.com Polska dysponuje najlepszą technologią na internetowym rynku ogłoszeniowym i ponad tysiąc umów z agencjami nieruchomości, których nie mają serwisy internetowe Agory. - Płacimy za kontrakty i relacje z rynkiem, których nie mamy - zaznacza Marek Sowa.

29 kwietnia wydawca "Gazety Wyborczej" zwiększył linię kredytową z 500 do 800 mln zł. Czy II kwartał przyniesie kolejne zakupy? - Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Analizujemy wiele bardzo różnych projektów w różnych segmentach rynku - odpiera prezes Agory.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,094 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly