14 Sierpień 2018 10:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
TVN płaci za N, akcje gwałtownie spadają. Dlaczego?
blank.gifMediaWłaścicielem N jest spółka ITI Neovision należąca do Grupy ITI. Ten sam holding jest większościowym akcjonariuszem TVN. Zatem pieniądze ze sprzedaży platformy powędrują z TVN (należącego do Grupy ITI oraz akcjonariuszy mniejszościowych) do kasy Grupy ITI należącej do Jana Wejcherta, Mariusza Waltera, Bruno Valsangiacomo oraz Wojciecha Kostrzewy.

Na razie do TVN trafi 25 proc. (plus jedna akcja) akcji platformy i 35,3 mln euro jej długów. Jednak umowa zakupu pozwala stacji po trzech latach powiększyć swój pakiet w N do 51 proc.

- Jeśli rozwój spółki będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, w przyszłości będziemy mogli przejąć szybko rosnącą platformę płatnej telewizji, która będzie dodatkowym filarem wzrostu grupy TVN - mówi Karen Burgess, wiceprezes TVN ds. finansowych.

- Doszliśmy do wniosku, że należy przyspieszyć transakcję z N. Rozwój naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest wielką niewiadomą, tymczasem Cyfrowy Polsat rośnie w siłę, a Polsat inwestuje we własne kanały tematyczne. Dlatego postanowiliśmy nie czekać, aż N wyjdzie na zero - tłumaczy Piotr Walter, prezes TVN. Podkreśla on, że zakup pakietu akcji N jest krokiem w kierunku zróżnicowania przychodów. - Wpłaty abonentów nie są aż tak zależne od koniunktury rynkowej jak rynek reklamowy - podkreśla szef TVN. Według niego alians z N ułatwi stacji negocjacje zakupu praw do filmów oraz wydarzeń sportowych.

Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy ITI, powiedział nam, że kilka podmiotów wyrażało zainteresowanie przejęciem N. - Wystąpiliśmy z propozycją do TVN, który zwykle ma prawo do złożenia pierwszej oferty w naszym holdingu. TVN uznał, że to atrakcyjna możliwość wejścia na rynek płatnej telewizji - mówi Kostrzewa.

Drodzy abonenci N

Inwestorzy nie podzielili entuzjazmu zarządu TVN. Na wczorajszym otwarciu notowań na GPW akcje TVN straciły 7 proc. Na zamknięciu płacono za nie o 9 proc. mniej niż w poniedziałek. - Na pewno ze strategicznego punktu widzenia ta transakcja ma swoje zalety, ale nie można powiedzieć, że TVN zrobił dobry interes - mówi David Kadarouch, analityk Wood & Co. - N jest przedsięwzięciem w początkowej fazie rozwoju, które przynosi straty, a mimo to zostało wycenione bardzo wysoko [trzynastokrotność przychodów]. Ta wycena jest duża, nawet jak na region i branżę, w której działa N - dodaje Kadarouch.

Analitycy zwracali uwagę na silną konkurencję panującą na rynku telewizji płatnej. W Polsce działają trzy platformy cyfrowe. Największą jest Cyfrowy Polsat, z którego usług korzysta 2,19 mln osób. Na początku maja zadebiutował on na parkiecie i jest wyceniany na ponad 3,62 mld zł. Tymczasem transakcja z TVN wycenia całą N na 380 mln euro, czyli na blisko 1,28 mld zł, choć N ma prawie siedmiokrotnie mniej abonentów niż Cyfrowy. Analitycy Merrill Lynch zwracają uwagę, że jednego abonenta N wyceniono aż na tysiąc euro, podczas gdy jeden abonent Cyfrowego Polsatu jest wart dla inwestorów 500 euro.

- To porównywanie rzeczy nie do końca porównywalnych - zaprzecza Wojciech Kostrzewa. - Nasza transakcja obejmuje nie tylko udziały w N, ale też opcję nabycia pakietu kontrolnego. Poza tym N i Cyfrowy Polsat działają w różnych segmentach rynku. 80 proc. wszystkich telewizorów w Polsce zdolnych odbierać sygnał wysokiej rozdzielczości jest podłączonych do N. To najciekawszy odcinek rynku, o największym potencjale - dodaje.

Drugie miejsce na rynku platform zajmuje Cyfra+ kontrolowana przez francuski koncern Vivendi. Nie jest notowana na giełdzie, pod koniec roku przekroczyła milion abonentów. Do wejścia na rynek szykują się kolejni gracze. Od dłuższego czasu do uruchomienia własnej platformy szykuje się TVP, która prowadzi rozmowy w tej sprawie z luksemburskim operatorem satelitarnym SES Astra. W III kwartale tego roku własną platformę satelitarną ma uruchomić TP SA (już wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o koncesję na własne kanały tematyczne).

Na razie kanały tematyczne TVN są obecne zarówno w Cyfrowym Polsacie, jak i w Cyfrze+. Jednak zdaniem analityków Merrill Lynch układ sił zmienia się na korzyść Cyfrowego Polsatu, który szybko powiększa liczbę abonentów. Żeby odbudować równowagę, TVN będzie musiał inwestować w produkcję lub zakup kanałów tematycznych dostępnych wyłącznie na platformie N. Stację czekają również wydatki na marketing i reklamę.

Analitycy mają wątpliwości

Platforma N działa od października 2006 r. Ubiegły rok zamknęła stratą operacyjną w wysokości 48,67 mln euro (ponad 168 mln zł), a I kwartał tego roku - 10,1 mln euro (ponad 34 mln euro). Zarząd TVN spodziewa się, że N może wyjść na zero w ciągu najbliższych dwóch lat.

- Tylko dlaczego mają jej w tym pomagać akurat mniejszościowi akcjonariusze notowanego na giełdzie TVN? - pyta anonimowo jeden z warszawskich analityków.

"Nie jest jasne, dlaczego spółka ma koniecznie inwestować w platformę bezpośrednio. Biorąc pod uwagę, że większościowym akcjonariuszem TVN i N jest ITI, nie jest jasne, dlaczego nie wystarczy bliższa współpraca. Na przykład Polsat i Cyfrowy Polsat pozostają osobnymi spółkami kontrolowanymi przez tego samego udziałowca i skutecznie ze sobą współpracują. Wysoka wycena N i niejasne uzasadnienie wywołują nasz niepokój co do transakcji i zasad ładu korporacyjnego TVN" - napisali Tom Chadwick oraz Mariya Rubanovskaya, analitycy Merrill Lynch, w nocie do inwestorów.

Ich zdanie podziela David Kadarouch z Wood & Co.: - Do tej transakcji wcale nie musiało dojść. Nie było potrzeby skłaniać akcjonariuszy mniejszościowych TVN do udziału w zakupie pakietu akcji platformy cyfrowej. Trochę to niejasne.

- Zostały zachowane wszelkie przepisy i zasady ładu korporacyjnego obowiązujące na warszawskim parkiecie - zapewnia prezes Kostrzewa. Powtarza to również prezes TVN Piotr Walter i dodaje: - Teraz będziemy razem walczyć o każdego abonenta N. Myślę, że zabezpieczenie dystrybucji naszych programów na coraz bardziej konkurencyjnym i skomplikowanym rynku leży w interesie naszych akcjonariuszy.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,081 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly