23 Lipiec 2018 13:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Oceniamy premiera i jego ministrów
blank.gifWiadomości z PolskiAleksander Grad, Minister Skarbu: 4

aktywność - 5

komunikatywność - 4

sensowność - 4

Obiecał, że odpolityczni władze spółek skarbu państwa iw pierwszym półroczu rządów przedstawi czteroletni plan prywatyzacji. Obietnicy dotrzymał. Rady nadzorcze spółek są wybierane w jawnych naborach, a zarządy w konkursach. Do zarządów spółek trafiło wielu fachowców, np. prezesem PKO BP został b. wiceprezes NBP Jerzy Pruski. Za czasów PiS spółki obsadzano głównie z politycznego klucza. Gorzej jest w radach nadzorczych -trafiają do nich głównie naukowcy bez doświadczenia w biznesie. Jeśli patrzeć na liczbę spółek, które mają być sprzedane (740 z ponad 1200, w których państwo ma udziały), to plan jest ambitny. Jednak nie będzie prywatyzacji KGHM, PKN Orlen, Lotosu ani Poczty Polskiej. Sensowna wydaje się zapowiedź rozwiązania konfliktu wokół prywatyzacji PZU. Mniejszościowy akcjonariusz spółki -holenderska firma Eureko -żąda od Polski 36,5 mld zł odszkodowania za niedokończenie prywatyzacji ubezpieczyciela. Grad do końca czerwca chce podpisać ugodę z Holendrami.

Minister powinien jednak popracować nad komunikacją. Szerokim echem odbiła się jego niefortunna wypowiedź przy okazji awantury wokół komercjalizacji szpitali. Opozycja oskarżyła PO, że chce prywatyzować szpitale. Zamiast wytłumaczyć, o co chodzi rządowi, Grad wypalił: "Kampania rządzi się różnymi prawami".

Renata Grochal

Katarzyna Hall, Minister Edukacji: 4

aktywność - 4

komunikatywność - 2

sensowność - 4

Hall próbuje dokończyć reformę edukacji AWS-UW. Zapowiedziała wysłanie do szkół sześciolatków. To ma wyrównywać szanse edukacyjne, ale wymagałoby upowszechnienia przedszkoli, których mamy najmniej w UE.

MEN pracuje nad nowymi programami nauczania każdego przedmiotu na każdym etapie. Chce wprowadzić więcej "luzu programowego" zwłaszcza w liceach, które reforma AWS-UW skróciła do trzech lat. Ma być tak: I klasa -dokończenie edukacji ogólnej, II i III -studiowanie wybranych przedmiotów.

Nie wiadomo jednak, czy MEN podoła zapowiedziom. Przygotuje nauczycieli? Ocena sensowności jest obniżona, bo Hall chce wszystko wprowadzić niemal od ręki. Na polityczne zapotrzebowanie PO?

A gdzie poważna debata i sprawdzenie, czy szkoły są gotowe na sześciolatków? Nie wiadomo, czy jest dość nauczycieli zdolnych poprowadzić zajęcia rozwijające w nich pasję i wiedzę.

Hall, matematyczka i do niedawna dyrektor szkoły, słabo wyjaśnia opinii publicznej, o co jej chodzi. Nieprzekonująco odpowiadała na krytykę błędów w egzaminach. Brak jej stanowczości. Szefem Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli mianowała wszechpolaka Pawła Zanina. Kiedy to ujawniliśmy, tłumaczyła, że tak trzeba. Efekt? Zanin mianował zastępczynią osobę związaną z LPR.

Zbigniew Pendel

Jacek Rostowski, Minister Finansów: 3

aktywność - 3

komunikatywność - 1

sensowność - 3

Przed nim pierwsza próba ogniowa - budżet na 2009 r. Poprzedni koalicja odziedziczyła po PiS, podobnie jak obniżenie stawek podatkowych z19, 30 i 40 proc. do 18 i32 proc. w2009r. Jednak to na Rostowskiego spadł kłopot, jak uzupełnić w budżecie ośmiomiliardową wyrwę po obniżce podatków.

Trzeba oddać Rostowskiemu, że do budżetu zabrał się wcześnie. Podjął się mrówczej pracy sprawdzania każdego resortowego wydatku pod kątem sensowności. Czy jednak może to zastąpić reformy zmieniające strukturę wydatków? B. wiceminister Stanisław Gomułka, który znał główne założenia budżetowe, ujawnił, że przyszłoroczny deficyt ma być ścięty do 14,5 mld zł (Rostowski zaprzeczył, ale nie jest teraz zainteresowany ujawnieniem planów, bo to osłabia jego pozycję w rozmowach z innymi ministrami). To byłaby duża zmiana. Deficyt zapisany w budżecie na 2008 to 27,1 mld zł. Jednak prawdziwy tegoroczny deficyt wg Gomułki szacowany jest na 20 mld zł. Nadal jednak brakuje 5,5 mld zł. Znalezienie oszczędności, tak by możliwe stało się obniżenie stawek PIT oraz zbicie deficytu, wydają się głównym celem Rostowskiego. Krytycy zarzucają mu brak prawdziwej reformy VAT, odłożenie podatku liniowego na koniec kadencji, bronienie podatku Belki, opóźnienie prac nad ustawą o finansach publicznych (ma być gotowa do końca czerwca).

Agata Nowakowska

Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury: 3

aktywność - 3

komunikatywność - 3

sensowność - 3

Budowa za 121 mld zł nowych autostrad i dróg ekspresowych na Euro 2012 to najważniejszy program rządowy, za który odpowiada resort Grabarczyka. I właśnie przy tym programie ponosi spektakularne porażki. Na stanowisko wiceministra infrastruktury odpowiadającego za wydawanie pieniędzy z UE na drogi Grabarczyk najpierw mianował Barbarę Kondrat, doświadczoną ekonomistkę, która dwa lata zajmowała się funduszami UE na inwestycje infrastrukturalne w rządzie PiS. Po pięciu miesiącach Grabarczyk z nieznanych powodów odwołał ją. Nadzorem nad pieniędzmi z UE zajmuje się teraz 29-letnia Patrycja Wolińska, która wcześniej zajmowała się środkami pomocowymi dla województwa lubelskiego i nie ma doświadczenia z nadzorem nad tak dużymi pieniędzmi ani takich znajomości w Komisji Europejskiej jak Kondrat. W styczniu z wyboru Grabarczyka nowym szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad został Janusz Koper uznawany powszechnie za fachowca. Po zaledwie trzech miesiącach Grabarczyk postanowił odwołać Kopra i na jego następcę wskazał Lecha Witeckiego, który budową dróg nigdy się nie zajmował. Gwałtowne roszady urzędników to porażki ministra.

Andrzej Kublik

Jolanta Fedak, Minister Pracy: 3

aktywność - 3

komunikatywność - 1

sensowność - 3

Jeśli jej pomysły weszłyby wżycie, byłaby jednym z najlepszych ministrów pracy. Nie wiadomo, czy ma na tyle determinacji, by je przeforsować. Wciąż czekamy na dokończenie reformy emerytalnej.

Dwa tygodnie temu Fedak przedstawiła nową, znacznie skróconą listę zawodów z prawem do wcześniejszych emerytur. Związki zawodowe zapowiedziały demonstracje. O tym, czy minister się ugnie i reformę odpuści, zadecydują najbliższe tygodnie.

Fedak musi też ogłosić, jakie będą zasady wypłaty emerytur z OFE. Ruszają one od 2009 r., a odpowiednia ustawa wciąż nie trafiła do Sejmu.

Zaletą minister jest otwartość na opinie innych, zwłaszcza swojej zastępczyni, jednej z najlepszych specjalistek od rynku pracy, Agnieszki Chłoń-Domińczak. Dzięki temu resort unika poważnych błędów, a pani minister potrafi uzasadnić konieczność zamierzeń, w tym zwiększenia zasiłków dla bezrobotnych, zezwolenia rencistom na zarabianie bez ograniczeń czy stworzenia zachęt do legalnego zatrudniania. Żaden z tych pomysłów nie wszedł w życie.

Leszek Kostrzewski

Mirosław Drzewiecki, Minister Sportu: 2

aktywność - 2

komunikatywność - 4

sensowność - 2

Gdyby efekty pracy ministra mierzyć częstotliwością konferencji prasowych, byłoby to pasmo sukcesów. Podczas rozpoczęcia prac na Stadionie Narodowym zapewniał, że projekt jest perfekcyjny, a obiekt zostanie oddany na czas -w połowie 2011r. UEFA nie ma zastrzeżeń do terminów. To zasługa podlegającej ministrowi spółki PL 2012, w której umieścił samych menedżerów.

Drzewiecki hucznie odtrąbił start programu "Moje boisko", który zakłada, że do 2012r. ma być w Polsce 2 tys. boisk dla dzieci. Jeśli powstaną, to będzie wielki sukces. Jednak to zależy głównie od samorządów, bo rząd daje tylko jedną trzecią pieniędzy.

Minister z dumą ogłosił, że przekonał do ustąpienia prezesa PZPN Michała Listkiewicza, choć zaraz po nominacji wprosił się na zarząd związku i komplementował zdegradowane środowisko działaczy. Listkiewicz chyba odejdzie, ale minister piłki nie uzdrowi. Będzie bezradnie się przyglądał, gdy PZPN wybierze jeszcze gorszego prezesa.

Jakub Ciastoń

Ewa Kopacz, Minister Zdrowia: 1

aktywność - 6

komunikatywność - 5

sensowność - 1

W Ministerstwie Zdrowia praca się wszystkim w rękach pali. Jak w anegdotce: robotnicy biegają od sterty gruzu do ciężarówki i z powrotem. Z pustymi taczkami. Bo nie mają czasu ładować. Ewa Kopacz tak się w styczniu spieszyła z przekazaniem do Sejmu siedmiu projektów ustaw, że dziś trzeba je pisać na nowo. Do ustawy o przekształceniach szpitali w spółki jest sterta poprawek z"białego szczytu", a ostatnio rząd zmienił koncepcję przekształceń i projekt nie trzyma się kupy. Ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych trzeba było wycofać z Sejmu, bo okazało się, że projekt odnosi się do innej ustawy, której jeszcze nie ma.

Na sto dni rządu Kopacz mówiła, że zlikwiduje staż podyplomowy, by przyspieszyć kształcenie lekarzy. Studenci się bali, pacjenci się bali, aż pani minister oświadczyła, że staż zlikwiduje, ale za sześć lat. Bo trzeba zmienić program studiów...

Ostatnio Kopacz obiecała dzieciom chorym na hemofilię, że od lipca będzie dla nich prawidłowe leczenie. Po kilku dniach okazało się, że będzie, ale później. Rzecznik prasowy tłumaczył, że minister Kopacz użyła skrótu myślowego...

Jednak Ewa Kopacz ma sukcesy. Kiedy w mediach tłumaczy, że wszystko to robi dla polskiego pacjenta, nie sposób wątpić w szczerość intencji. Tyle że w tej aktywności sensu nie ma.

Elżbieta Cichocka

Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Wewnętrznych: 5

aktywność - 4

komunikatywność - 4

sensowność - 5

Uporał się ze strajkiem celników. Schetynie udało się też zażegnać kryzys wywołany źle podpisanym porozumieniem płacowym, w wyniku którego podwyżki dostali głównie kierownicy. Renegocjował to porozumienie, a przy okazji błąd przy rozmowach o podwyżkach wykorzystał, by łagodnie wymienić ostatniego mianowanego przez PiS komendanta głównego Tadeusza Budzika (już zawodowego policjanta) na Andrzeja Matejuka, również policjanta nieznanego z wyraźnych sympatii politycznych.

Zadanie "dopięcia" wejścia Polski do strefy Schengen Schetyna wykonał sprawnie i- co ważne - nie ogłosił tego jako sukcesu rządów swojej partii.

Obiecał, że wpół roku przygotuje dokończenie reformy administracyjnej. Domknięcie tego projektu wymagać będzie zmiany około stu ustaw. Przygotowanie planu reformy powierzył zespołowi fachowców pod kierownictwem prof. Michała Kuleszy.

Wojciech Czuchnowski, Renata Grochal

Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury: 5

aktywność - 6

komunikatywność - 5

sensowność - 5

Jeden z najbardziej aktywnych ministrów. Chce przywrócić równowagę między wspieraniem współczesnej sztuki a ochroną zabytków, uwolnić potencjał w organizacjach samorządowych i pozarządowych, stawia na edukację i kształcenie odbiorców kultury.

Najważniejsze dokonanie to zmiana systemu finansowania kultury -rezygnacja z propagandowego programu PiS "Patriotyzm jutra" i zwiększenie środków na współczesną twórczość i edukację. Podejmuje trafne decyzje personalne, np. reformą Instytutu Adama Mickiewicza zajmie się Paweł Potoroczyn, najlepszy specjalista od promocji kultury. Przewodniczącym rady powierniczej Muzeum Narodowego został prof. Jack Lohman, szef Muzeum Londyńskiego. To dobry krok w reformowaniu źle zarządzanych państwowych instytucji.

Słabym punktem ministra jest brak pomysłu na rozwiązanie złej sytuacji finansowej pracowników kultury. Nie do końca jasna jest rola resortu w tworzeniu ustawy medialnej.

Roman Pawłowski

Maciej Nowicki, Minister Środowiska: 4

aktywność - 5

komunikatywność - 3

sensowność - 4

Skończył niepotrzebną wojnę z Komisją Europejską o specjalne obszary ochrony przyrody Natura 2000, których mamy za mało. Jesienią Bruksela ma dostać uzupełnioną listę tych obszarów. Rząd PiS, a wcześniej SLD zdołał wmówić samorządom, że Natura 2000 to "hamulec rozwoju". To sprawia, że Nowicki nie ma łatwego zadania.

Konsekwentnie załatwiana jest sprawa obwodnicy Augustowa i Doliny Rospudy. Nowicki zorganizował okrągły stół ekologów i drogowców. Wstrzymano budowę i ma być zrobiona solidna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko, która wskaże optymalny wariant. Przyroda będzie miała się lepiej, a my unikniemy kar i zostaną odblokowane setki milionów euro na drogi i koleje.

Nowicki nie zdołał przewalczyć koncepcji podziału limitów CO2, który nagradzałby gałęzie przemysłu wdrażające nowe technologie. Ale w sumie to solidny i kompetentny minister środowiska, jakiego Polska nie miała od lat.

Adam Wajrak

Bogdan Klich, Minister Obrony Narodowej: 4

aktywność - 5

komunikatywność - 3

sensowność - 4

Musiał się zajmować starymi problemami. Sprawa podejrzanych o zbrodnie wojenne w Nangar Khel komandosów pokazała problemy ze szkoleniem i z dyscypliną. Klich odwołał dowódców batalionu, a także gen. Jerzego Wójcika, dowódcę 6. Brygady Desantowo-Szturmowej (dowodzi tym batalionem). Raport po katastrofie samolotu CASA (zginęło 20 osób) ujawnił wiele zaniedbań i złamanych procedur.

Klich był krytykowany za powołanie na szefa kadr MON ostatniego szefa WSI płk. Janusza Bojarskiego (pełnił tę funkcję za PiS) i za próby naprawienia szkód, jakie wyrządził Antoni Macierewicz. Nietrafione były dwie kandydatury na wiceministrów -Marii Wągrowskiej i gen. Piotra Czerwińskiego (oboje zrezygnowali). Klich doprowadził do objęcia przez Polskę jednej strefy w Afganistanie i scalenia rozrzuconych garnizonów. Przygotował plan wycofywania polskich wojsk z Iraku. Najistotniejsze przy ocenie Klicha będzie wprowadzenie w pełni zawodowej armii od 2010 r.

Paweł Wroński

Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 4

aktywność - 4

komunikatywność - 3

sensowność - 4

Jako słabo znana rektor niepublicznej uczelni w Białymstoku wywoływała podejrzliwość środowiska, a po pierwszych decyzjach - gniew. Dlaczego?

Bo np. zlikwidowała listę tzw. projektów kluczowych. I zagroziła, że kilkadziesiąt uczelni, którym rząd PiS obiecał pieniądze z UE, może ich nie dostać. Wszystko po to, żeby wykluczyć z listy uczelnię o. Rydzyka, której choć nie spełniała kryteriów, PiS te pieniądze obiecał.

Nad Kudrycką zawisła groźba dymisji. Zaczęła się starać o przychylność środowiska, powołała m.in. zespół naukowców, który pomaga opracowywać jej projekty. Zaproponowali: pieniądze dla najlepszych uczelni, tzw. flagowych, kadencyjność i otwarte konkursy na stanowiska naukowe, likwidację habilitacji. I znowu wywołali wojnę.

Wdrożyła też PiS-owski program -za pieniądze UE rząd kupi dodatkowe miejsca na uczelniach w poszukiwanych zawodach technicznych. Nie zmierzyła się z żądaniem uczelni publicznych, by studenci płacili za studia.

Aleksandra Pezda

Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych: 4

aktywność - 5

komunikatywność - 4

sensowność - 4

Festiwal za granicą, paraliż w kraju - tak krótko można określić pół roku dokonań szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego zasługą jest poprawa zszarganej przez rządy PiS reputacji Polski w Europie, powrót do normalności w stosunkach z Niemcami i Rosją.

Jednak wciąż nie wiadomo, na ile skuteczna jest jego polityka. Jej miarą będzie wynik negocjacji z USA w sprawie tarczy antyrakietowej. Tusk i Sikorski zmienili strategię, stawiając pod znakiem zapytania projekt tarczy w Polsce.

Drugim testem skuteczności Sikorskiego będzie przyjęcie w UE tzw. Wschodniego Partnerstwa, czyli pogłębienie współpracy Unii z krajami Wschodu, w tym z Ukrainą.

Sikorski działa za granicą, ale zapomniał o resorcie w kraju. Pracownicy MSZ irytują się nowymi zarządzeniami w sprawie kontroli czasu pracy. Sytuację komplikuje spór z prezydentem o ambasadorów. Sikorski nie wysłał na placówkę żadnego swego ambasadora.

Jacek Pawlicki

Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego: 4

aktywność - 4

komunikatywność - 3

sensowność - 4

Przez pierwsze sześć miesięcy Bieńkowska wpadała w kolejne pułapki zastawione przez poprzednią ekipę. Z pierwszą -weryfikacją tzw. listy projektów kluczowych (tych, które mają dostać dotacje bez konkursu) - poradziła sobie sprawnie. Kolejna była bardziej zdradliwa. Przepisy, zwłaszcza dotyczące oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, są niezgodne z prawem UE. Minister wiedziała, że PiS pozostawił jej takiego trupa w szafie. Mimo to dopuściła, by samorządy zaczęły ogłaszać, iż zamrażają rozdział dotacji z regionalnych programów operacyjnych właśnie ze względu na niezgodność polskich przepisów z prawem unijnym.

Bieńkowska za późno zaczęła przekonywać samorządy i Brukselę, że sytuacja jest pod kontrolą. Jej ministerstwo z resortem środowiska pracowało nad nowelizacją ustawy środowiskowej, ale po cichu. Dopiero gdy samorządy podniosły alarm, Bieńkowska przedstawiła pomysł na rozwiązanie problemu. Mimo tych wpadek unijne fundusze są wydawane sprawnie.

Konrad Niklewicz

Zbigniew Ćwiąkalski, Minister Sprawiedliwości: 4

aktywność - 2

komunikatywność - 4

sensowność - 4

Plus za wolę oddzielenia prokuratury od rządu. Iza to, że tworzenie projektów ustaw powierzył fachowcom, a nie posłusznym urzędnikom.

Minus: żaden z zapowiadanych projektów nie jest gotowy -ani reforma prokuratury, ani reforma drogi do zawodów świadczących pomoc prawną, ani reforma dojścia do zawodu sędziego.

Kolejny plus: jako prokurator generalny wydaje się nie ingerować w śledztwa. Ale w złym stylu wymienił większość kadry kierowniczej w prokuraturach, tj. bez podania motywów.

Przepisy o informacjach niejawnych i tajemnicy śledztwa interpretuje w sposób blokujący społeczną kontrolę (tajne zeznania prokuratorów przed komisją śledczą, odmowa ujawnienia podczas obrad Sejmu danych o podsłuchach).

Jest merytoryczny, ma wiedzę i doświadczenie, nie uprawia jak Zbigniew Ziobro propagandy ani autopromocji. Ale nie był w stanie przekonać premiera do konieczności realnego podniesienia sędziowskich wynagrodzeń.

Ewa Siedlecka

Marek Sawicki, Minister Rolnictwa: 3

aktywność - 5

komunikatywność - 2

sensowność - 3

Na forum unijnym Sawicki dobrze reprezentuje rolników. Popiera kraje, które mają zbieżne z nami interesy, np. Francję i Hiszpanię, dzięki temu m.in. przygotowywana reforma Wspólnej Polityki Rolnej będzie dla nas korzystna.

Trudniej ocenić ministra w kraju. Resort przygotował projekt reformy systemu emerytalnego rolników (KRUS). Jednak dopiero pod koniec maja minister przedstawi go rządowi. Jeśli będzie to wersja, którą pokazał "Gazecie", a rząd projekt poprze, to Sawicki będzie pierwszym od kilkunastu lat ministrem rolnictwa - reformatorem KRUS. Ale Sawicki ma piętę achillesową - to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przez którą płyną na wieś dopłaty. Wciąż źle działa. Za dwa-cztery tygodnie będzie jasne, czy PSL opanowało bałagan w Agencji i czy dopłaty dla rolników nie są zagrożone.

Na razie minister wykazuje dużą aktywność polityczną, dając przyzwolenie swoim urzędnikom na zatrudnianie na posadach państwowych ludowców.

Krystyna Naszkowska

Waldemar Pawlak, Minister Gospodarki: 3

aktywność - 3

komunikatywność - 3

sensowność - 3

Wicepremier, minister gospodarki i szef PSL w jednej osobie jest odpowiedzialny za resort, w którym szczególnie ważne są inicjatywa i pomysłowość. Tu nie wystarczy bieżące administrowanie.

Dorobek resortu jest skromny. Na plus należy ministrowi zapisać uruchomienie prac nad mostem energetycznym między Polską a Litwą. Do Sejmu trafił też projekt ustawy ułatwiający życie przedsiębiorcom, m.in. pozwalający zawieszać działalność gospodarczą.

Ale w strategicznych sprawach nie ma decyzji. Czy i kiedy Polska będzie budować elektrownię atomową? Czy będą eksploatowane ogromne złoża węgla brunatnego pod Legnicą? Jaka będzie przyszłość górnictwa? Jak nasz kraj ma odwrócić negatywne skutki proponowanego przez Brukselę pakietu energetycznego, który grozi Polsce drastycznymi podwyżkami cen energii? Przez pół roku nie posunęliśmy się ani o krok.

Bodajże Lech Wałęsa porównał kiedyś Waldemara Pawlaka do robota. Przydałoby mu się zatem dodatkowe zasilanie.

Rafał Zasuń

Jak ocenialiśmy:

Podsumowujemy premiera Tuska i jego ministrów po sześciu miesiącach działalności. Każdego oceniamy w skali od 1 do 6 (tak jak w szkole) w kategoriach:

aktywność

komunikatywność

sensowność

Ta ostatnia jest najważniejsza - to ocena za całokształt.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,961 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly