22 Lipiec 2018 14:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niech Polacy się bogacą
blank.gifWiadomości z Polski
Zapowiadane od dwóch tygodni spotkanie Donalda Tuska z dziennikarzami trwało dwie godziny. Przy okrągłym stole w sali świetlikowej kancelarii premiera usiedli prawie wszyscy ministrowie. Zabrakło wicepremiera Waldemara Pawlaka (był na szczycie energetycznym w Pradze). Tusk podkreślił, że współpraca z PSL układa się dobrze. Jako przykład podał ustępstwo ze strony PSL w sprawie projektu ustawy znoszącej finansowanie partii z budżetu, który latem ma trafić do Sejmu.

Choć wystąpienie premiera trwało 40 minut, Tusk nie wspomniał o sztandarowych hasłach Platformy z kampanii wyborczej i rządowej "studniówki" - o okręgach jednomandatowych i likwidacji Senatu. Nie chciał też mówić o służbie zdrowia. Dopytywany przez "Gazetę" zapowiedział, że projekt oddłużenia szpitali zostanie przedstawiony za 10 dni.

Tusk szczegółowo przygotował się do podsumowania. Wyjazd premiera do Ameryki Południowej sprawił, że konferencja opóźniła się o tydzień. Ale dzięki temu Tusk mógł się odnieść do zarzutów opozycji, która od tygodnia organizowała konferencje prasowe wytykając ekipie PO-PSL lenistwo.

O co chodzi rządowi

Podstawowym celem jest "dać ludziom więcej zarobić" i jednocześnie utrzymać dyscyplinę budżetową. Według rządowych prognoz na koniec roku bezrobocie ma spaść poniżej 10 proc., wzrost gospodarczy ma wynieść 5,5 proc., a inflacja "nie powinna wyraźnie przekroczyć" 3 proc. Premier podkreślił, że rząd nie będzie robił rewolucyjnych zmian. - W Polsce bardzo wielu polityków, komentatorów, ekspertów, uważa, że dobre rządzenie to nieustanne reformy, które ludziom wywracają życie. My postanowiliśmy przeprowadzić te zmiany w sposób stanowczy, ale spokojny.



Podatki

Zrobią - Podatek liniowy z ulgą rodzinną może być wprowadzony w 2010 r. Bo choć akceptuje go PSL, przeciwna jest opozycja i prezydent. Teraz nie będzie innych obniżek podatków, poza uchwalonym przez PiS obniżeniem PIT do 32 i 18 proc. Zostanie podatek Belki

Zrobią - ustawę o abolicji podatkowej dla wracających z zagranicy. Projekt jest gotowy. Sposobem na obniżanie "danin publicznych" jest dla Tuska też likwidacja abonamentu RTV dla rencistów, emerytów i najuboższych.

Edukacja

Zrobią. Tusk obiecał 50-proc. podwyżki dla nauczycieli do końca kadencji (na wtorek nauczyciele zapowiadają ogólnopolski strajk). Tusk przypomniał, że już na początku kadencji dał podwyżkę nauczycielom (po ok. 200 zł brutto)

Zrobią - na wyżywienie dzieci w szkołach rząd dorzuci ekstra 60 mln zł (teraz jest na to 500 mln zł). Dotychczas rząd zapowiadał jedynie, że zniesie biurokratyczne bariery, które blokują wydawanie darmowych posiłków dzieciom. Według premiera z tego powodu nie dojada 15 tys. dzieci

Zrobią. Tusk ukuł nowe hasło: "komputery zamiast tornistrów". Wcześniej zapowiadał, że chce zapewnić dostęp do komputera każdemu dziecku. Teraz dorzucił, że chodzi o to, żeby dzieci zamiast ciężkich podręczników częściej korzystały z internetu.

Zrobią. Premier zapowiedział po raz kolejny wprowadzenie konkurencji w nauce, przypomniał, że minister nauki opracowała projekt reform, do którego będzie przekonywał środowisko akademickie.

Zrobią. Premier obiecał też walkę z przemocą wobec dzieci. Po ostatnich przypadkach pobić dzieci Tusk zapowiedział wprowadzenie komputerowego systemu monitorowania sytuacji dzieci (podobne rozwiązania zaproponował kilka dni temu PiS).

Praca i emerytura

Zrobią - Na tzw. emerytury pomostowe, przejdą ci, których praca tak naprawdę naruszą zdrowie, że nie są w stanie z medycznych względów pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego - mówił Tusk.

Zrobią. Premier po raz kolejny zapowiedział też wprowadzenie programu 50+, aktywizującego zawodowo ludzi w srednim wieku.

Decentralizacja

Robią. Tusk zapowiedział dokończenie reformy administracyjnej. Decentralizacja państwa ma być wprowadzona od 2009 r., większość kompetencji wojewodów ma przejść do samorządów. Rząd przygotował pakiet 100 ustaw (80 z nich jest już po konsultacjach z samorządami) kończących reformę administracyjną. Mają być przedstawione w tym tygodniu.

Wojsko

Zrobili. Rząd ma już gotowy pakiet profesjonalizacji armii. - Kończy się era poboru powszechnego, uciążliwego, kosztownego i w niewielkim stopniu dającego gwarancję sprawności na wypadek, odpukać, jakiegoś konfliktu - mówił Tusk. Gotowych jest sześć projektów ustaw w tym ta o rozwiązaniu Agencji Mienia Wojskowego o powołaniu Agencji Uzbrojenia

Zrobią. Armia zawodowa ma być wprowadzona od 1 stycznia 2010 roku.

Polityka zagraniczna

Robią - Od sześciu miesięcy konsekwentnie wspólnie z min. Sikorskim staramy się o reintegrację polityki zagranicznej rządu i prezydenta. Tam, gdzie to jest możliwe, tam gdzie prezydent tego oczekuje, staramy się pomagać - zapewnił premier

Zrobili - Doprowadziliśmy do porozumienia z Amerykanami jeśli chodzi o wycofanie wojsk polskich z Iraku. - mówi Tusk.

Zrobili - Nasze relacje ze Wschodem wyraźnie się poprawiły. Dało to realne wzmocnienie pozycji Polski wśród naszych partnerów europejskich. Oczekują oni, że Polska stanie się liderem, jeśli chodzi o formowanie europejskiej polityki wschodniej.

Zrobili - Poprawiły się relacje z naszym drugim wielkim sąsiadem, z Niemcami - mówił Tusk

Zrobią - Za sukces uważam także postawienie kwestii tarczy antyrakietowej w zgodzie z interesem narodowym Polski. Lipiec to termin, w którym chcielibyśmy usłyszeć bardzo konkretne propozycje od Amerykanów - mówił Tusk.

Wymiar sprawiedliwości

Zrobili. Rząd przyjął już pakiet reformy wymiaru sprawiedliwości (przesłał do Sejmu około dziesięciu cząstkowych nowelizacji prawa karnego, cywilnego i procedury karnej i cywilnej. W piątek rząd przyjął zmianę przepisów o ustroju sądów powszechnych. Zamiast uchwalonego przez poprzedni Sejm tzw. awansu poziomego - sędzia pozostaje np. w sądzie rejonowym, ale ma tytuł i pensję sędziego sądu okręgowego- rząd chce dawać sędziom podwyżki bez awansu).

Zrobią. Rząd kończy prace nad projektem ustawy rozdzielającym funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. - Mam nadzieję, że przekonamy opozycję do tego projektu - mówił Tusk.

Bezpieczeństwo energetyczne

Zrobią. Rząd stawia na węgiel. - Polska nie ulegnie gigantycznym lobbies, które preferują inne źródła energii - powiedział premier. - Będziemy szukali zgodnych z wymogami ekologicznymi sposobów wykorzystania naszych surowców, w tym węgla kamiennego i brunatnego.

Drogi

Zrobili - Te 6 miesięcy poświęciliśmy na bardzo precyzyjny audyt, co naprawdę jest przeszkodą, że Polsce nie mogą powstawać autostrady i drogi - mówi Tusk

Zrobią - Nie możemy się pochwalić przesadną liczbą kilometrów oddanych dróg - przyznał premier. - Ale już latem podpiszemy umowy na budowę 500 km konkretnych odcinków autostrad.

Stadiony

Zrobili - w sprawie Euro 2012 mamy decyzje dotyczące finansowania, ostateczne decyzje lokalizacyjne, zezwolenia, rozpoczęcie inwestycji w Warszawie - mówił premier.

Zrobią. Plan budowy małych boisk w każdej gminie "Orlik 2012" jest realizowany. Jednak - jak podkreśla min. sportu Mirosław Drzewiecki - powodzenie projektu zależy od zaangażowania samorządów. Procedury przetargowe są rozpoczęte wszędzie z wyjątkiem województwa wielkopolskiego. W części gmin niebawem ruszą budowy.

Zmiany prawa dla przedsiębiorców

Zrobili - Tusk chwali się ośmioma projektami ustaw przesłanych do Sejmu. Mają ułatwić działania przedsiębiorcom. Chodzi o m.in. o możliwość czasowego zawieszenie działalności gospodarczej do 24 miesięcy, czy zwiększenie liczby podmiotów, które mogą prowadzić uproszczoną rachunkowość.

Zrobili. „Są powody merytoryczne", by nie uchylać ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych - powiedział Tusk. Niebawem będzie za to długo wyczekiwane rozporządzenie, jakie warunki musi spełnić firma ubiegająca się o zgodę na budowę. - Utrudnienia proceduralne dość skutecznie ograniczają inwazję sklepów wielkopowierzchniowych, szczególnie w tych przestrzeniach, gdzie nie powinny się znajdować - uważa Tusk.
Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,511 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly