23 Czerwiec 2018 19:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Pikieta "Rozliczyć śmierci w Biedronce"
blank.gifWiadomości z Polski
Przyjdą też najbliżsi zmarłych, np. Anny Daszkiewicz. 30-letnia kobieta, kierowniczka sklepu w Lęborku popełniła w 2006 r. samobójstwo. Czy padła ofiarą psychicznego znęcania się przez kierownika regionalnego sieci sklepów Biedronka? Prokuratura, a potem sąd uznały, że nie; i umorzyły sprawę.

W Słupsku umorzona została sprawa Anety Glińskiej z Ustki, którą w dniu wolnym wezwano do pracy, by rozładować towar. Straciła przytomność, po kilku dniach zmarła. Cierpiała na chorobę, która nie pozwalała jej tak harować. Ale nikt nie zbadał kobiety.

Józefa Lubińskiego przygniótł w sklepie wózek towarowy. Okazało się, że kierujący nim sprzedawca nie przeszedł odpowiedniego przeszkolenia (sprawę opisywaliśmy w "Gazecie").

- Te niewyjaśnione śmierci są dowodem nieudolności organów ścigania - mówi Edward Gollent, przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Biedronkę.

Celem pikiety jest wprowadzenie zmian w prawie - danie uprawnień najbliższym poszkodowanych, a zwłaszcza organizacjom pozarządowym, do uczestniczenia w śledztwach w charakterze tzw. przedstawiciela społecznego.

Tacy przedstawiciele coraz częściej występują w procesach cywilnych. W śledztwach rodziny pokrzywdzonych reprezentować mogą tylko adwokaci. - Na adwokatów potrzeba pieniędzy. Chodzi nam też o to, by wsparcie dać mogły organizacje, które są rzeczywiście zaangażowane i znają problemy łamania praw pracowniczych - mówi Lech Obara od lat wspomagający pokrzywdzonych przez Biedronkę. - Zwłaszcza w małych miejscowościach policjant, prokurator jest wszystkim, wiele spraw umarza się albo "ukręca". Chcemy, by kodeks dał przedstawicielom społecznym prawo zgłaszania wniosków dowodowych - tłumaczy Obara.

Sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Udział w śledztwach organizacji i osób najbliższych pokrzywdzonym oceniamy sceptycznie, ze względu na ich brak profesjonalizmu.

Obara: - Rozumiem te obawy, mafia też potrafi powołać stowarzyszenie. Dlatego proponujemy, by było to pod kontrolą. Prokurator brałby pod uwagę interes wymiaru sprawiedliwości przy dopuszczeniu przedstawiciela. A gdyby go nie dostrzegł, jego decyzja mogłaby być zaskarżona do sądu.

Poza projektem zmian w prawie i apelem o przyjrzenie się umorzonym śledztwom minister Zbigniew Ćwiąkalski dostanie też petycję w sprawie śledztwa o wyzysk, czyli łamanie praw pracowniczych, w sieci Biedronka. Sprawa nagłośniona w mediach w 2005 r. rozpływa się. Za Zbigniewa Ziobry połączono ją w jedno wielkie śledztwo, potem znów rozbito między różne prokuratury. Coraz częściej sprawy są umarzane z powodu przedawnienia. Czasem zarzuty dostają kierownicy sklepów, ale nie sięgnięto dotąd po centralę - firmę JMD, właściciela sieci.

Demonstracja na rzecz praw ofiar przestępstw, w szczególności ochrony praw kobiet w pracy i rodzinie, celowo zaplanowana została w Dniu Matki.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,780,150 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly