17 Sierpień 2018 20:29
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Konflikt gruzińsko-rosyjski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
blank.gifWiadomości ze świata Rada Bezpieczeństwa ONZ, która zbiera się, by omawiać najgroźniejsze dla świata konflikty, spotyka się dziś na wniosek Tbilisi, by zająć się sprawą zestrzelonego w niedzielę gruzińskiego samolotu

Rosja przyznała wczoraj, że gruziński bezzałogowy samolot szpiegowski faktycznie został zestrzelony w niedzielę nad Abchazją. Ale twierdzi, że nie zrobił tego rosyjski Mig-29 - o co oskarża ją Gruzja - lecz abchascy artylerzyści.

Abchazi podają inną wersję wydarzeń: mówią, że to ich własny samolot L-39 zestrzelił gruzińską maszynę. Jednak eksperci, którzy oceniali ujawniony w poniedziałek przez Gruzinów film kręcony z zestrzelonej maszyny krytycznie oceniają tę wersję wydarzeń. Ich zdaniem na filmie widać Miga-29.

Według Kremla winę za incydent ponoszą wyłącznie Gruzini, bo wysyłając nad Abchazję szpiegowski samolot pogwałcili ustalenia rozejmu z maja 1994 r. i rezolucję ONZ. I faktycznie samolot został zestrzelony nad wąwozem Kodori, gdzie zgodnie z rozejmem nie wolno utrzymywać wojsk, lecz jedynie policję. Gruzja już w lipcu 2006 r. złamała rozejm, wprowadzając do kontrolowanej przez siebie północnej części wąwozu wojsko.

- W tym momencie wygląda na to, że to Gruzini mają rację - komentował we wtorek rzecznik NATO. - Są pewne sprawy, które jeszcze wymagają tu wyjaśnienia - mówił inny przedstawiciel Sojuszu. W zeszłym tygodniu prezydent Lech Kaczyński wydał mocne oświadczenie wspierające Gruzję w jej sporze z Moskwą a weekend wysłał swoich przedstawicieli do Tbilisi.

Spór między Rosją i Gruzją trwa od lat 80., kiedy ta ostatnia zażądała niepodległości i stanęła na czele buntu przeciwko imperium. I w 1991 r. jako jedna z pierwszych republik radzieckich ogłosiła niepodległość.

W odwecie Moskwa poparła secesje dwóch gruzińskich prowincji Abchazji i Południowej Osetii zbuntowanych przeciwko wojującemu nacjonalizmowi Tbilisi. Secesyjne wojny przegrane przez Gruzję, zostały przerwane w połowie lat 90. rozejmami. Do niedawna panował tam stan ni to pokoju, ni to wojny. Nikt nie uznawał secesji dwóch prowincji, ale i Tbilisi było bezradne wobec buntowników.

Od lat, szczególnie z nastaniem wiosny, na granicach Abchazji i Południowej Osetii z Gruzją dochodzi do zbrojnych incydentów, strzelanin, porwań. Regularnie niezidentyfikowane samoloty zrzucają tam bomby, strzelają z rakiet. Celem ataków padają nierzadko rosyjscy żołnierze, którzy niegdyś wspierali secesje gruzińskich prowincji, a dziś patrolują ich granice i pełnią funkcję wojsk rozjemczych.

Nikt jednak z powodu tych incydentów nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa ani nie posyłał misji mediacyjnych. Zainteresowanie regionem odżyło, gdy Zachód uznał secesję Kosowa z prorosyjskiej Serbii, a potem uchylił Gruzji drzwi NATO. Kosowo było dla Rosji policzkiem, złożona zaś Gruzji w Bukareszcie mglista obietnica, że kiedyś będzie mogła wstąpić do Sojuszu, dopiekła Moskwie do żywego.

Uporawszy się - przynajmniej na jakiś czas - z własną wojną secesyjną w Czeczenii, Rosja odważniej sięgnęła po abchaskich separatystów jako instrument w polityce zagranicznej. Incydent z samolotem przydaje się Kremlowi, by przekonać świat, iż Gruzja jest zbyt niestabilnym i kłótliwym krajem, by zapraszać go do NATO.

Z kolei Gruzja, która dotąd wstydliwie skrywała swą bezradność wobec zbuntowanych prowincji, tym razem uznała, że można ją przerobić na skuteczny oręż. Wyolbrzymia incydent, by dowieść wrogich, imperialistycznych skłonności Rosji, przed którymi może ją ocalić tylko przyjęcie do NATO.
Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,394 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly