17 Sierpień 2018 20:30
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Al Kaida pod rękę z US Army
blank.gifWiadomości ze świata
Kiedy wiosną 2007r. zaczynała się ofensywa ostatniej szansy, którą prezydent George Bush zarządził w Bagdadzie, sytuacja wydawała się beznadziejna. Co miesiąc w irackiej stolicy ginęło kilka tysięcy osób. Amerykanie ściągnęli tam dodatkowe 30 tys. żołnierzy, którzy mieli rozprawić się z al Kaidą.

Operacja okazała się wielkim sukcesem -po roku liczba ofiar w Bagdadzie spadła do kilkuset miesięcznie, al Kaida została zdziesiątkowana. Generał David Petraeus, który dowodził operacją, stał się ulubieńcem amerykańskich mediów i awansował na dowódcę sił USA na całym Bliskim Wschodzie.

Podczas ofensywy w Adamii, do niedawna najbardziej antyamerykańskiej dzielnicy Bagdadu, obeszło się bez łapanek i ulicznych walk. -Każdy oficer musi zrozumieć, że nie wszystko da się osiągnąć siłą - opowiada mi pułkownik Jeffrey Broadwater, który realizował w Adamii rewolucyjną koncepcję Petraeusa.

Brzmi ona tak: "Jeśli al Kaidy nie da się pokonać, trzeba ją przeciągnąć na swoją stronę!".

Jesienią 2007r. zaczął się nabór do Synów Iraku -nowej dzielnicowej milicji, do której mogli wstępować członkowie al Kaidy. Wcześniejsze zbrodnie miały im zostać zapomniane, pod warunkiem że będą współpracować z armią USA.

I tak oto sunniccy rebelianci z al Kaidy, którzy mieli wtedy nóż na gardle, bo walczyli z szyickimi bojówkami z sąsiednich dzielnic Bagdadu, zostali Synami Iraku. Dostali od Amerykanów plakietki na szyje i po 300dolarów miesięcznie. Nadal są najważniejsi w Adamii, tylko że już nie muszą się ukrywać. Są wszędzie, patrolują ulice.

Trudno powiedzieć, jaka część terrorystów przeszła do Synów Iraku. Ale wystarczająco dużo, żeby całkowicie sparaliżować al Kaidę w Bagdadzie.

Wielokrotnie byłem świadkiem, jak Synowie Iraku precyzyjnie donoszą Amerykanom na swoich kolegów, którzy pozostali w podziemiu. Ludzie i metody działania al Kaidy, jej kanały przerzutowe, miejsca tajnych spotkań -wszystko zostało zdekonspirowane.

Amerykanie mogą w Adamii bez strachu spacerować po ulicach, a komendanci Synów Iraku podejmują ich w swoich willach obiadami. Sam zjadałem je nieraz z entuzjazmem, ponieważ stołówka w bazie USA w Adamii serwuje prawdopodobnie najgorsze jedzenie na świecie. Synowie Iraku zauważyli też, że Amerykanie mają słabość do kubańskich cygar i - dla ugruntowania przyjaźni - częstują ich nimi przy każdej okazji.

-Myślę o tym sojuszu w kategoriach istnień ludzkich, które udało się dzięki niemu uratować - mówi pułkownik Broadwater, zaciągając się cygarem.

Jest jednak mroczna strona tej idylli. Wielu Synów Iraku dalej stosuje bandyckie metody -wymuszają haracze od sklepikarzy, torturują niepokornych, strzelają do irackiej armii i policji.

Iracki rząd obawia się, że Synowie Iraku kiedyś się przeciw niemu zbuntują. Amerykanie uspokajają, że byli bojownicy al Kaidy wstąpią do policji i wojska.

-Synowie Iraku z Adamii to nie skrajni bojownicy al Kaidy, ale przedstawiciele tradycyjnych rodowych struktur. Wcześniej pomagali al Kaidzie, bo są sunnitami. Przeciągnięcie ich na naszą stronę to sukces nowej strategii. Teraz ludzie chodzą spokojnie po ulicach, sklepy są otwarte, nie ma bomb w meczetach. Oczywiście to nie są grzeczni chłopcy - mówi "Gazecie" Thomas Donnelly, ekspert wojskowy konserwatywnej fundacji badawczej American Enterprise Institute.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,427 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly