19 Lipiec 2018 07:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Czy Francuzi wzięli się do pracy?
blank.gifWiadomości ze świata
Jeśli tak jest, to spełnia się najważniejsza obietnica prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z kampanii wyborczej, że Francuzi będą "więcej pracować, by więcej zarabiać".

Zdaniem rządu Francuzi biorą więcej godzin nadliczbowych, bo w październiku 2007 r. weszło w życie nowe prawo zwalniające te godziny z podatków i obciążeń socjalnych. Acoss, instytucja zbierająca dane od przedsiębiorstw twierdzi, że liczba firm dających pracownikom godziny nadliczbowe wzrosła z 38 proc. w październiku do 59 proc. w marcu. - Efekty przepisów o godzinach nadliczbowych widać zarówno w statystykach, jak i w praktyce - cieszył się minister pracy Laurent Wauquiez.

"Czyżby Francja ludzi pracy wychodziła powoli z senności w jaką wprawiło ją 35 godzin? Wcześnie by to oceniać, ale przynajmniej widać, że zaczynają jej się podobać godziny nadliczbowe" - napisał w komentarzu redakcyjnym prawicowy dziennik "Le Figaro".

Ale analitycy mają wątpliwości. - Dotychczas wiele firm na mocy umów zbiorowych pracowało nie 35 ale np. 37 godzin. Dwóch dodatkowych nie deklarowały jako nadliczbowych. Teraz, gdy są one nieopodatkowane zaczynają je zgłaszać - tłumaczy Eric Heyer z Francuskiego Obserwatorium Koniunktur Gospodarczych (OFCE).

Dyskusja o godzinach nadliczbowych to część debaty o tym, ile Francuzi powinni pracować. Kraj świętuje właśnie 10. rocznicę przyjęcia prawa skracającego tydzień pracy do 35 godzin. Dla lewicy to wielkie osiągnięcie, ale prawica widzi w nim jedną z przyczyn stagnacji gospodarczej. Niektórzy politycy w partii Sarkozy'ego przypuścili ostatni ostry atak, by zmusić prezydenta do zmiany zdania i wydłużenia tygodnia.

W rzeczywistości Francuzi pracują tylko nieco krócej niż ich sąsiedzi, lecz nie tak dużo mniej, jak sugerowałyby przepisy. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przeciętny Francuz pracuje 39 godzin na pełnym etacie, Polak i Brytyjczyk 42 godziny, a Niemiec 40.

- W momencie wejścia w życie ustawy o 35 godzinach liczba faktycznie przepracowanych godzin spadła z 40 do 39 godzin tygodniowo. Od tego czasu jest na stałym poziomie - mówi Pascal Marianna z paryskiego biura OECD.

Problem, zdaniem ekspertów, leży nie w tygodniowym czasie pracy, lecz w tym, ile Francuzi przepracowują przez całe życie. - Pracują krócej niż inni, bo późno zaczynają życie zawodowe i przechodzą na wczesne emerytury. To drugie jest efektem błędnej polityki państwa, które kiedyś próbowało walczyć z bezrobociem poprzez tworzenie różnego rodzaju emerytur pomostowych - mówi Heyer.

Tu zmiany są trudniejsze. Prezydent Sarkozy zdołał częściowo zmiękczyć związkowców i przeforsował wydłużenie z 37 do 40 lat czasu pracy niektórych uprzywilejowanych dotychczas grup zawodowych m.in. kolejarzy. Teraz zdecydował się na kolejny krok: wydłużenie ustawowego okresu pracy z 40 do 41 lat. I w czwartek przeciw tym planom w całej Francji demonstrowało ok. 300 tys. osób.

Tymczasem ustawa o godzinach nadliczbowych przyniosła nieco inny efekt niż oczekiwano. - Pracownicy dostają do ręki więcej pieniędzy i nieco wzrosła ich siła nabywcza - mówi Heyer. Może się więc okazać, że wbrew hasłu wyborczemu prezydenta Francuzi nie będą więcej pracować, lecz będą więcej zarabiać.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,800,576 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly