17 Sierpień 2018 20:29
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niemiecka SPD wyznaje kult Miedwiediewa
blank.gifWiadomości ze świataCornelius Ochmann, analityk Fundacji Bertelsmanna: Kult Miedwiediewa wyznają politycy SPD, z szefem MSZ Frankiem Walterem Steinmeierem na czele. Steinmeier ciągle ma nadzieje, że stosunki Moskwy z Berlinem będą się układały jak za czasów kanclerza Schrödera.

Wyznaje te idee, które przyświecały niegdyś Willy'emu Brandtowi. Na początku lat 70. wbrew wszystkim rozpoczął on zbliżenie Niemiec Zachodnich z Moskwą. Brandt zakładał, że z Rosjanami nie można nie rozmawiać, a im szersza z nimi współpraca, tym Rosja stanie się bliższa Niemcom i Europie.

Gdy Steinmeier jako pierwszy polityk UE pojechał do Moskwy do nowego prezydenta, zrobił to po to, by stworzyć precedens i zmusić kanclerz Merkel do przyjęcia podobnych ocen rosyjskiej polityki. Ale tak się nie stało, a niemieckie media prawie zignorowały jego wizytę na Kremlu.

Ostatnio Andreas Schockenhoff z CDU, pełnomocnik rządu ds. stosunków z Rosją, napisał, że zagraża ona bezpieczeństwu energetycznemu krajów UE. Gdy dwa lata temu podobne rzeczy mówił rząd Kazimierza Marcinkiewicza, chadecy się śmiali. Dziś mówią to samo i twierdzą, że wobec Rosji pod nowym prezydentem trzeba trzymać dystans i krytycznie obserwować, co się w tym kraju dzieje. Myślę, że w przyszłości będzie obowiązywać takie podejście Berlina do Rosji.

Kto będzie rządził w Moskwie?

- To ciągle wielka niewiadoma. Jedni obserwatorzy mówią, że Miedwiediew to listek figowy dla Putina. Inni, że Putin na razie chroni Miedwiediewa, by go w Rosji nie rozszarpano, a gdy pozycja nowego prezydenta okrzepnie, sam usunie się w cień. I wtedy Miedwiediew zacznie reformować kraj.

I niemieccy politycy w te reformy wierzą?

- Zapowiedzi walki z korupcją brzmią obiecująco. Miedwiediew jest prawnikiem i wie, jak budować przejrzyste państwo. Jednak Rosja jest krajem, w którym korupcja jest powszechna. Nie spodziewam się, że z miejsca milicja zacznie aresztować skorumpowanych polityków.

Na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać dobre kilkanaście miesięcy, o ile w ogóle się pojawią. Putin zapowiadał już w Rosji przecież dyktaturę prawa i skończyło się na obietnicach. Jak Gorbaczow wziął się do zwalczania alkoholizmu, szybko roztrwonił poparcie społeczne, jakie miał, potem ZSRR się rozpadł, a problem pozostał.

Steinmeier zaproponował Moskwie wspólne modernizowanie Rosji. Czy Rosjanie kupią ten pomysł?

- Jeśli chodzi o ludzi bezpośrednio związanych z władzą, szefów państwowych firm czy administracji, to będą oni czekać, co powie góra. Jak Kreml nakaże współpracę z Zachodem i zmiany, to te powoli ruszą. Ale co zyska na modernizacji kraju miliarder przedsiębiorca, który powiększa zyski właśnie dzięki temu, że Rosja jest taka, jaka jest? Będzie się przeciwstawiał wszelkim zmianom.

Odpowiedź na ofertę Steinmeiera poznamy na najbliższym szczycie UE-Rosja, na którym najprawdopodobniej ruszą negocjacje nowej umowy o partnerstwie. Rosjanie nieustannie powtarzają, że w przeciwieństwie do Europejczyków im na tej umowie nie zależy i dają do zrozumienia, że nie pójdą na żadne ustępstwa. Jeśli Miedwiediew będzie w sprawie partnerstwa gotowy na kompromis, to będzie to dobry sygnał dla współpracy z UE.

Inna sprawa to stosunek Rosji do Europy. Miedwiediew będzie dążył do zbliżenia. Jest przyjazny Europie, nowoczesny, wykształcony. Ale musimy pamiętać, że wpływy w Rosji ciągle mają ludzie o wprost przeciwnych zapatrywaniach. Są mocni, bo kierują resortami siłowymi i sektorem energetycznym. I nie kryją, że zależy jej na konfrontacji z Europą i USA oraz budowaniu konkurencyjnych bloków wojskowych, które można by potem zbroić w rosyjski sprzęt. Pytanie, jak Miedwiediew sobie z nimi poradzi.

Jaką politykę zagraniczną będzie teraz prowadzić Rosja?

- Rosja wróciła już na światową scenę jako mocarstwo. Są sprawy, których bez udziału Moskwy się nie rozwiąże, jak choćby kwestii irańskich ambicji atomowych. Można przypuszczać, że wobec Europy i USA Miedwiediew będzie pewnie grał rolę "dobrego policjanta", tym złym będzie szef MSZ Sergiej Ławrow.

Co wyjdzie z tej mieszanki, dopiero zobaczymy. W czerwcu Miedwiediew przyjeżdża do Berlina, potem spotka się z przywódcami UE. Bardzo jestem ciekaw jego wystąpień.

Steinmeier poruszył w Rosji kilka polskich kwestii, m.in. sprawę otwarcia cieśniny Pilawskiej dla żeglugi.

- To modelowy przykład tego, jak powinna wyglądać współpraca polsko-niemiecka w polityce zagranicznej. Nie potrafimy rozwiązać pewnego problemu - prosimy o pomoc partnerów. Wróciła normalność i wielka w tym zasługa polskiego i niemieckiego ministra, że mimo różnic potrafili znaleźć wspólny język.

To, że niemiecki minister spraw zagranicznych rozmawia na Kremlu o żegludze, dobrze wróży samej sprawie. To nie jest sprawa największego kalibru i wierzę, że Steinmeier przekonał Moskwę by w imię poprawy stosunków z Polską odpuściła.

Polska właśnie lansuje koncepcję wschodniego partnerstwa Unii Europejskiej, które ma bardziej związać wspólnotę z Ukrainą czy Mołdawią. Co na to Berlin?

- Chyba dał się przekonać. Teraz trzeba zdobyć poparcie Francji. Najlepiej by było forsować ten projekt w ramach Trójkąta Weimarskiego. Wówczas niechętne Wschodowi kraje UE widziałyby, że za projektem stoi zbyt duża siła, by go sabotować.

Partnerstwo wschodnie to test na to, jaką pozycję ma Polska w UE i jakie wyciągnęła wnioski z nieporadności poprzednich rządów. Już widać dużą zmianę - Polska nie zgłasza propozycji, tylko je poufnie konsultuje, najpierw ze swoim najważniejszym partnerem Berlinem. I nie stawia żądań, lecz mówi o idei, a nie o konkretnych rozwiązaniach. Europejscy dyplomaci patrzą na te wysiłki z uznaniem.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,400 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly