19 Lipiec 2018 07:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Złoty Gosiewski i prokuratura
blank.gifWiadomości z PolskiBył październik 2006 r., tuż po otwarciu we Włoszczowie najsłynniejszego peronu w Polsce, o który zabiegał ówczesny wicepremier i lider świętokrzyskiego PiS Przemysław Gosiewski. Peron był potrzebny do tego, żeby zatrzymywały się we Włoszczowie pociągi ekspresowe. Kilka dni po otwarciu w parku na pl. Wolności stanęło gipsowe, pomalowane na złoty kolor popiersie Gosiewskiego. Obok powieszono flagę Polski, a pod cokołem złożono bukiet róż.

Ówczesny burmistrz Józef Grabalski zawiadomił policję, która popiersie zdemontowała i przekazała do urzędu gminy.

Ale to nie był koniec. Okazało się, że włoszczowscy policjanci mieli dostać wtedy polecenie: sprawcy mają zostać złapani. Wydać je miał ówczesny komendant wojewódzki policji inspektor Wojciech Olbryś, dziś szef policji w Wielkopolsce.

Teraz owe naciski bada krakowska prokuratura. Zawiadomienie złożył b. komendant policji z Włoszczowy Jerzy Wiśniewski. Jak się dowiedzieliśmy, zarzucił on Olbrysiowi m.in., że cały tydzień nękał go telefonami na temat pomnika, polecał pisać notatki, co już zrobił, i miał domagać się znalezienia zarzutów na sprawców.

- To jest jeden z wątków w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień m.in. przez komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach w okresie od czerwca 2006 do lipca 2007 r. Pokrzywdzony podnosi, że gdy we Włoszczowie zrobiono happening i ustawiono pomnik wicepremiera, były na niego naciski, aby znaleźć sprawców i kwalifikację prawną na takie działanie - wyjaśnia rzecznik krakowskiej prokuratury Bogusława Marcinkowska. Prokuratura bada sprawę od grudnia ubiegłego roku, jej decyzji należy się spodziewać najwcześniej w czerwcu.

- Absurdem jest nazywanie naciskami sytuacji, kiedy komendant wojewódzki pyta komendanta powiatowego: Czy macie pełną dokumentację sprawy? Czy wysłaliście materiały do prokuratury? Bo w taki sam sposób można by go kilkanaście razy dziennie oskarżać, że interesuje się, co się dzieje w sprawie napadu na aptekę czy w sprawie wypadku drogowego. Nie należy się tu dopatrywać żadnych kontekstów politycznych - tłumaczył w imieniu komendanta podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Podkreśla, że przy szukaniu autorów happeningu nie chodziło o obrazę sylwetki byłego wicepremiera z PiS, ale o flagę. - Policja miała za zadanie wyjaśnić, czy nie naruszono ustawy o godle, fladze i barwach narodowych. Aby nikt nie zarzucał nam potem, że policja nie reagowała.

W końcu akta z policji przekazano do włoszczowskiej prokuratury, gdzie badano, czy nie doszło do samowoli budowlanej. - Nie stwierdziliśmy naruszenia żadnych przepisów budowlanych. Bo żeby złamać prawo, pomnik musiałaby być trwale związany z gruntem, a tak nie było. Przekazaliśmy materiały do policji, aby rozważyli kwestię znieważenia flagi. Wtedy byłoby to wykroczenie - informuje Zbigniew Cegieła, szef tej prokuratury.

Policja zajmowała się sprawą jeszcze kilka miesięcy. - Długo się z tym borykaliśmy. Prosiliśmy o opinie prawne ekspertów z Komendy Głównej Policji, robili nawet wykładnię, co to jest flaga. Ostatecznie skończyło się umorzeniem, ponieważ tam flaga nie leżała na ziemi, ale została ustawiona obok pomnika. Tym samym trudno było mówić o jej znieważeniu - wyjaśnia Artur Szkot, oficer prasowy policji we Włoszczowie.

Policja twierdzi dzisiaj, że pomnik ustawili dziennikarze Faktu.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,550 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly