23 Lipiec 2018 13:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Pawlakowi rośnie konkurent w PSL
blank.gifWiadomości z PolskiO rywalizacji Waldemara Pawlaka i Sawickiego coraz głośniej wśród ludowców. - Pawlak jest wobec niego nieufny, bo ktoś rzucił famę, że Sawicki będzie jego kontrkandydatem w walce o fotel szefa partii - mówi "Gazecie" wysoki rangą polityk PSL. Kongres partii ma być w październiku.

Sawicki był już w opozycji do Pawlaka. W 1997 r., gdy kończyła się koalicja ludowców z SLD, był wśród inicjatorów odwołania Pawlaka z funkcji szefa PSL. Zastąpił go wtedy Jarosław Kalinowski, dziś wicemarszałek Sejmu.

Czy Sawicki teraz sam wystartuje w wyborach na szefa partii? - Nie mam takich aspiracji, na razie mam dużo innych obowiązków - powiedział "Gazecie".

Sawicki mógłby wykorzystać przeciwko Pawlakowi niezadowolenie części ludowców. Mają pretensje, że Pawlak z kilkoma działaczami monopolizuje podejmowanie decyzji. - Naczelny Komitet Wykonawczy praktycznie przestał funkcjonować. Decyduje Pawlak i jego najbliżsi ludzie: Eugeniusz Grzeszczak, Ewa Kierzkowska, Stanisław Żelichowski - mówi jeden z ludowców.

Pawlak, obawiając się konkurenta, obstawia go swoimi ludźmi. - Gdy Sawicki został ministrem rolnictwa, Pawlak dał mu wszystko: zaplecze, gabinet polityczny, nawet kierowców - mówi jeden z naszych rozmówców.

Ludźmi Pawlaka w Ministerstwie Rolnictwa są m.in. dwaj wiceministrowie Marian Zalewski i Andrzej Dycha. - Na rolnictwie znają się słabo, ale Pawlak im ufa, mają być jego uchem w resorcie - mówi nam polityk PSL z kręgów rządowych. - Zalewski był naczelnym pisma "Strażak" i ekspertem od wizerunku Pawlaka. Dycha jest synem jego przyjaciela Stanisława Dychy, szefa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Szczecinie.

Jednak Sawicki nie zawsze godzi się na propozycje Pawlaka. Zablokował np. kandydaturę na wiceministra Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, z którym Pawlak zna się ponad 20 lat.

Wiceprezes PSL Janusz Piechociński: - Pawlak jest bardzo samodzielny w polityce kadrowej i ma na to przyzwolenie PSL. Ale ma ograniczone możliwości, bo poza dwoma resortami w pozostałych mamy tylko wiceministrów. Stąd jego propozycje personalne. Z kolei Sawicki ponosi odpowiedzialność za resort, więc musi mieć wpływ na nominacje - ocenia.

Sawicki bagatelizuje sprawę. - Jesteśmy wielką ludową rodziną i pojawiają się różne propozycje kadrowe - mówi.

Minister rolnictwa nie ma pełnej samodzielności w resorcie, buduje więc własne zaplecze w partii. Obsadza posady w podległych sobie agencjach i spółkach zaufanymi ludźmi lub rodzinami czołowych polityków PSL. Pomaga mu w tym ludowiec Andrzej Śmietanko (razem w 1997 r. obalali Pawlaka).

Z inicjatywy Sawickiego Śmietanko został prezesem spółki Elewarr, największych w kraju państwowych magazynów zbożowych. Jak ujawniliśmy kilka dni temu, w Elewarze i w spółkach zależnych stanowiska dostali m.in. bracia Jarosława Kalinowskiego i posła PSL Eugeniusza Kłopotka oraz syn szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego.

Pawlak odpiera zarzuty o nepotyzm. - Bo według "Gazety Wyborczej" to gdzie ludzie należący do PSL mają pracować? W Irlandii? W Wielkiej Brytanii, na antypodach? - mówił w sobotę w Opolu.

- Pawlak broni Sawickiego, bo sam korzysta na ludowym układzie w spółkach rolnych - mówi Daniel Korona, prezes Elewarru za czasów PiS. - Biznes kręci się bez względu na wewnętrzne koterie w PSL.

Gdy Śmietanko stanął na czele Elewarru, wydał decyzję, że całe zboże z magazynów będzie sprzedawane na Warszawskiej Giełdzie Towarowej. Jej większościowym udziałowcem jest Zbigniew Komorowski, działacz PSL i zaufany człowiek Pawlaka.

Nasi rozmówcy są przekonani, że zmian na czele partii nie będzie, póki PSL jest w rządzie, a Pawlak jest wicepremierem. - Jego pozycja jest niezagrożona - mówi Jan Bury, członek władz krajowych PSL.

- Ale na kongresie ktoś na pewno stanie przeciw Pawlakowi, bo zgodnie ze statutem partii kontrkandydat musi być - podkreśla poseł Eugeniusz Kłopotek.

Nieoficjalnie mówi się, że kontrkandydatem Pawlaka może być też Janusz Piechociński. On sam zaprzecza. Wicepremier Pawlak nie odpowiedział wczoraj na naszą prośbę o rozmowę.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,929 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly