19 Lipiec 2018 07:30
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Bez nauczycieli, bez lekcji
blank.gifWiadomości z Polski
Podstawówka nr 26 w Krakowie. Podczas ubiegłorocznego strajku protestowało tu 10 nauczycieli z 40-osobowego grona pedagogicznego. W tym roku zastrajkują wszyscy. Lekcji dziś nie będzie.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Gorzowie, do której chodzi ponad 300 uczniów. Dziś strajkować nie będą w tej placówce tylko dyrektor i jego zastępca, kierownik świetlicy, katechetka i siostra zakonna.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny strajk nauczycielski będzie znacznie ostrzejszy niż ten w 2007 r. Jak podawał wczoraj Związek Nauczycielstwa Polskiego, 70 proc. polskich szkół przystąpi dziś do ostrego protestu. Przed rokiem akcję przeprowadzono w 44 proc. szkół. Jednak w większości z nich na najostrzejszą formę - nieprowadzenie lekcji - decydowali się wtedy nieliczni nauczyciele. Skończyło się na dwugodzinnym proteście, w czasie którego nauczyciele byli w szkołach, opiekowali się dziećmi, a zamiast lekcji grali z nimi np. w szachy.

Tym razem związkowcom pomógł zapewne precedensowy sojusz - do strajku przystąpiły wszystkie oświatowe związki, a przede wszystkim zwaśnione dotąd ZNP i oświatowa "Solidarność".

Żądania od 2007 r. się nie zmieniły: • podwyżka pensji o 50 proc. do 2010 r. oraz utrzymanie nauczycielskich przywilejów: • prawa przechodzenia na wcześniejsze emerytury i • zapisów „Karty nauczyciela” z zasadą 18-godzinnego pensum (tyle godzin lekcyjnych prowadzi nauczyciel na etacie).

O strajku w oświacie mówi się od dawna. Rząd PO-PSL długo na te zapowiedzi nie reagował. Minister edukacji Katarzyna Hall nie zamierza się jutro ze związkowcami spotkać. W piątek łagodniej wypowiadał się premier Donald Tusk podczas podsumowania półrocza rządu. Mówił wprawdzie, że rząd nie będzie się uginał przed żądaniami i ustępował "na zasadzie kapitulacji", ale zapowiedział, że da nauczycielom 50-procentową podwyżkę do końca kadencji - czyli do 2011 r.

Rząd zaczyna też ustępować w sprawie wcześniejszych emerytur. Dotąd nauczycieli nie było na liście zawodów, które mogłyby korzystać z tzw. pomostówek. Ale znowu pojawiła się szansa. - Dyskutujemy, żeby zdefiniować kryterium medyczne, które by dało szansę odejść na wcześniejszą emeryturę również nauczycielom - mówi wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Wczoraj szefów ZNP zaprosił do siebie szef doradców premiera minister Michał Boni. - Zapewnił nas, że rząd chce rozmawiać z nami o emeryturach i płacach. To wreszcie dobry znak. Umówiliśmy się na piątek. Oczywiście ze strajku nie rezygnujemy - mówił po spotkaniu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W całym strajkowym zamieszaniu najbardziej zdezorientowani są rodzice. Ci, którzy nie mogą zostać w domach, bo muszą iść do pracy, nie wiedzą, co mają dziś zrobić z dziećmi. I kto się zaopiekuje uczniami w czasie strajku. Codziennie dzwonią do redakcji "Gazety" z pytaniem: "Co mamy zrobić 27 maja?". Związkowcy prosili rodziców, żeby nie posyłali dzieci do szkół. Minister Katarzyna Hall przypominała wczoraj na konferencji prasowej dyrektorom szkół, że to na nich ciąży obowiązek zorganizowania opieki nad uczniami w czasie protestu.

Wiadomo też, kto dzisiaj nie zastrajkuje. To nauczyciele z niepublicznych szkół. - Żaden z postulatów strajkowych nas nie dotyczy. Podwyżki nie dostaję od rządu, więc nie mam prawa do wcześniejszej emerytury i żadnych przywilejów z "Karty nauczyciela" - mówi pani Marta z jednej z prywatnych szkół podstawowych w Łodzi (85 proc. szkół publicznych w tym mieście będzie strajkować).

Pani Joanna, polonistka, uczy w renomowanym łódzkim liceum publicznym i w szkole prywatnej. Będzie strajkować w liceum. - W szkole prywatnej też zarabiam mało, ale nie zaryzykuję. Na moje miejsce czeka dziesięciu kandydatów - mówi.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.07 6,800,542 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly