17 Sierpień 2018 20:29
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Unia zgadza się na polskie Wschodnie Partnerstwo
blank.gifWiadomości ze świataUdział w programie nie oznacza, że któryś z tych krajów otrzyma obietnicę wejścia do UE. Może jednak sprawić, że Unia będzie więcej uwagi poświęcać krajom leżącym u jej wschodnich granic.

- Ta propozycja nie może zmienić zasad i standardów wstępowania do UE - mówił minister Radek Sikorski. Podkreślał jednak, że pomoże Ukrainie i innym krajom lepiej się do tego członkostwa przygotować, by mogły wykorzystać swoją szansę, gdy w Unii minie "zmęczenie rozszerzeniem".

Inicjatywa zakłada wzmocnienie dotychczasowej polityki sąsiedztwa wobec wschodnich sąsiadów m.in. o ułatwienia wizowe, a w dalszej perspektywie dojście do ruchu bezwizowego; wyznaczenie daty stworzenia przez te kraje strefy wolnego handlu z Unią, oraz bliższą współpracę w dziedzinie transportu, ochrony środowiska, strzeżenia granic.

Polska po raz pierwszy wspomniała o tym projekcie na marcowym szczycie UE, gdy francuski prezydent Nicolas Sarkozy przeforsował trochę podobną Unię na Rzecz Morza Śródziemnego. Wykorzystała moment, bo Francuzom trudno byłoby w takich okolicznościach blokować polską inicjatywę. Warszawie udało się przekonać Szwedów, by podpisali się pod projektem. Poparli go m.in. Niemcy i Czesi, którzy po Francuzach będą przewodniczyć w 2009 roku UE.

W poniedziałek w miarę entuzjastycznie podeszła do niego także unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner, która jeszcze kilka tygodni temu była bardzo sceptyczna. - To realistyczna propozycja - stwierdziła.

Warszawa zdołała uspokoić sceptyków m.in. dlatego, że projekt nie wymaga żadnych dodatkowych pieniędzy z unijnego budżetu. Pieniądze wyłożą zainteresowane państwa i instytucje finansowe jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Do rozpoczęcia Wschodniego Partnerstwa nie trzeba też powoływać żadnych nowych instytucji, czego obawiała się Komisja.

Między Polską a starymi członkami Unii pozostaje jednak nadal zasadnicza różnica zdań co do tego, czy Ukraina i inne kraje powinny kiedyś wejść do UE. Polska - jak tłumaczył Sikorski - tworząc nowe partnerstwo, chce wyraźnie rozgraniczyć między tymi sąsiadami Unii, którzy leżą w Europie i jako tacy mają w przyszłości szansę na członkostwo, a państwami np. Afryki Północnej. Jakiekolwiek wzmianki o perspektywie członkostwa wywołują jednak u niektórych reakcje alergiczne.

- Nie zgadzam się z tym - mówiła Ferrero-Waldner. - Znamy aspiracje Ukrainy, ale Unia nie jest gotowa, by pójść o krok dalej.

Szefowie dyplomacji zastanawiali się też, czy projekt nie wzbudzi obaw Rosji. - Wschodnie Partnerstwo nie tylko nie jest skierowane przeciwko komukolwiek, ale cieszylibyśmy się, gdyby Rosja zechciała wziąć w tym udział - mówił Sikorski.

Sama Ukraina do niedawna przyjmowała polskie pomysły z umiarkowanym entuzjazmem, twierdząc, że ucieszy ją tylko jasna deklaracja dotycząca perspektywy wejścia do UE. Wczoraj oświadczyła jednak, że przyjmuje projekt z zadowoleniem.Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,398 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly