19 Lipiec 2018 07:44
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Czarna Ameryka dumna z Obamy
blank.gifWiadomości ze świata
Sam-Brew dodał: - Ona tego dnia nie będzie pamiętać, ale to dzień, gdy wszyscy Amerykanie stali się równi. Dzięki temu, co osiągnął Obama, mamy tyle nadziei, co nigdy wcześniej.

Murzyni w całej Ameryce świętują zdobycie przez Baracka Obamę nominacji Partii Demokratycznej na prezydenta USA. W środę Obama, senator z Illinois, pojawił się w Kongresie. Ze strony czarnych kongresmanów i senatorów spotkały go wiwaty, niektórzy płakali.

Najstarszy rangą Afroamerykanin w Kongresie Jim Clyburn opowiadał, jak we wtorek późnym wieczorem zamknął się sam w pokoju, nalał sobie whisky z colą i z trudem mógł patrzeć na zwycięskie przemówienie Obamy. 67-letni Clyburn, weteran walki Murzynów o swe prawa z lat 60., tłumaczył: - Wiedziałem, że ten dzień kiedyś nadejdzie, ale nie sądziłem, że go dożyję...

- To nie tylko jest tak, że ten kraj się zmienia, my się też zmieniamy - mówili wczoraj Murzyni w całej Ameryce mediom.

Niewolnictwo zniesiono w USA w wyniku wojny domowej niemal 150 lat temu. Ale segregację rasową w większości stanów Południa dopiero niedawno. Jeszcze w połowie lat 60. zdecydowana większość Murzynów w Missisipi czy Alabamie nie miała prawa głosować w wyborach.

Czarni stanowią ponad 12 proc. ludności USA, dużo mniej niż przed dwustu laty (wtedy prawie 20 proc.). Od kilku lat nie są już największą mniejszością etniczną, Latynosów jest prawie 14 proc. Czarni są zdecydowanie najbiedniejszą grupą, przeciętna czarna rodzina zarabia połowę mniej (32 tys. dol.) niż średnia krajowa (48 tys.). W biedzie żyje 24 proc. czarnych, a na poziomie średniej krajowej - niecałe 10 proc. To w ich dzielnicach jest największa przestępczość, stanowią ok. 40 proc. więźniów. Ponad dwa razy wyższa od średniej jest wśród nich liczba dzieci pozamałżeńskich.

Wśród czarnych żywa jest dyskusja, czy winna jest temu wyłącznie spuścizna niewolnictwa i dyskryminacji, czy też, jak mówi aktor i pisarz Bill Cosby, jeden z najbardziej szanowanych Murzynów w USA, "upadek wartości rodzinnych i kryzys odpowiedzialności wśród czarnych mężczyzn".

W wydanej rok temu książce Cosby wzywał Murzynów, by "zmienili się mentalnie z ofiar w zwycięzców". Wczoraj, po zwycięstwie Obamy, niektórzy czarni przypominali te słowa. - To jest surrealistyczne, ale piękne - podkreślał Kyle Pardner spod Atlanty. - Czuję, że upadła jakaś bariera, która oddzielała nas od reszty społeczeństwa.

Najbardziej znany czarny konserwatysta w USA Ward Connerly mówił wczoraj "New York Timesowi", że sukces Obamy, ale też Hillary Clinton, która do końca walczyła o nominację Demokratów, to dowód na to, że niepotrzebna jest w USA akcja afirmatywna. Wprowadza ona preferencje dla mniejszości etnicznych oraz kobiet przy przyjmowaniu na studia oraz do pracy.

Jednak nie wszyscy Murzyni byli tak optymistyczni. 21-letnia studentka z Huntington w Wirginii Zachodniej Michella Minter wprost stwierdziła, że mimo zwycięstwa Obamy "[biali] ludzie nienawidzą czarnych". Inni zwracali uwagę, że Obama nie jest typowym amerykańskim Murzynem z korzeniami w rodzinie, która kiedyś żyła w niewolnictwie. Jest Mulatem, synem studenta z Kenii i białej matki z Kansas.

Przeważał jednak nastrój triumfu. Kongresman John Lewis z Georgii jest ostatnim żyjącym towarzyszem przywódcy walki czarnych o swe prawa - Martina Luthera Kinga. To Lewis przemawiał w 1963 r. przed Kingiem, gdy ten wygłosił w Waszyngtonie swą wielką mowę "I had a dream..." ("Miałem sen...").

W środę Lewis powiedział: - Gdyby King żył, byłby bardzo, bardzo, bardzo szczęśliwy. Powiedziałby zapewne: ALLELUJA!!!

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,580 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly