14 Sierpień 2018 10:37
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Chińska broń dla Mugabego
blank.gifWiadomości ze świata Wygłaszając pierwsze od wyborów prezydenckich w końcu marca przemówienie z okazji Dnia Niepodległości, prezydent Robert Mugabe nie wspomniał wczoraj słowem o przegranej elekcji ani o tym, kiedy zostaną wreszcie ogłoszone jej oficjalne wyniki

Nie pozostawił za to suchej nitki na byłej metropolii kolonialnej Wielkiej Brytanii, nazywając jej przywódców złodziejami. Nie oszczędził też rodzimej opozycji, wyzywając ją od zdrajców i sługusów imperialistów.

Panujący od 1980 r. 84-letni Mugabe przegrał wybory 29 marca z przywódcą opozycji Morganem Tsvangiraiem. Żadnemu nie udało się jednak zdobyć ponad połowy głosów, koniecznej do wygranej już w pierwszej turze. Wyników wyborów wciąż oficjalnie nie podano.

Nie zważając na żądania Zachodu i afrykańskich sąsiadów, zimbabweńskie władze zwlekają, by przygotować się do dogrywki. Bojówki rządzącej partii od kilkunastu dni terroryzują i pacyfikują regiony, gdzie wygrała opozycja. Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 200 zostało poturbowanych.

Mugabe lekceważy zagraniczne prośby i groźby. W tym tygodniu do Durbanu w RPA zawinął statek, który przywiózł Mugabemu z Chin prawie 80 ton broni i amunicji. Według papierów przewozowych broń została zamówiona w Pekinie przez rząd Zimbabwe trzy dni po fatalnych dla Mugabego wyborach.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Kubańczykom będzie łatwiej wyjeżdżać
blank.gifWiadomości ze świata Raul Castro zamierza rozluźnić drakońskie dotąd przepisy dotyczące podróżowania Kubańczyków - nie będą musieli mieć zezwolenia na wyjazd oraz zaproszenia z zagranicy.

Wiadomość o planach władz w sprawach swobody podróżowania podał hawański korespondent hiszpańskiego dziennika "El Pais". Kilka dni temu zmiany zapowiedział na spotkaniu z grupą emigrantów kubańskich szef MSZ Felipe Pérez Roque.

Szczegóły dekretu Rady Państwa, na której czele stoi Castro, nie są jeszcze znane, ale ogólny zarys - owszem. Nie wiadomo także, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale według "El Pais" powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dni.

Podstawowa zmiana polega na zniesieniu obowiązku otrzymania tzw. białej karty, czyli pozwolenia na czasowy wyjazd z kraju, oraz zaproszenia poświadczonego w konsulacie w kraju docelowym.

Każdy Kubańczyk chcący wyjechać musiał oprócz paszportu i wizy kraju, do którego jechał, prosić własne władze o pozwolenie na wyjazd. "Biała karta" kosztuje dzisiaj ok. 100 euro i Kubańczycy muszą po jej opłaceniu czekać na nią z reguły miesiącami bez żadnej gwarancji jej otrzymania.

Jednak o specjalne zezwolenia na wyjazd wciąż będą musieli prosić lekarze oraz świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni, a także wojskowi i funkcjonariusze MSW mający dostęp do informacji "o znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa".

Przedłużony ma być także okres legalnego pobytu za granicą bez konieczności ponownego zezwolenia z 11 miesięcy do 2 lat. Dzieci, które reżim traktował dotąd jako zakładników gwarantujących, że rodzice wrócą, i wydawał osobne zezwolenie na to, by miały możliwość towarzyszenia rodzicom, odtąd będą mogły podróżować z nimi swobodnie.

Znacznie ułatwiony ma być także przyjazd na Kubę emigrantów, dotąd ograniczony do jednej wizyty na trzy lata.

Władze wciąż nie postanowiły, czy znieść przepis stanowiący o przepadku całego mienia osoby emigrującej na stałe oraz czy zezwolić na swobodny powrót emigrantów.

Nie wydaje się jednak możliwe, by planowane reformy posunęły się tak daleko, by każdy Kubańczyk miał w domu paszport. Oznaczać raczej będą, że wyjazd będzie prostszy i tańszy. To jednak ważne, bo niemal wszyscy Kubańczycy mają bliskich za granicą.

Przez 48 lat komunistycznej dyktatury wyjechały legalnie lub uciekły z wyspy setki tysięcy Kubańczyków i dzisiaj na wychodźstwie mieszka ponad ich ponad 2 mln, czyli co piąty Kubańczyk. Ich finansowa pomoc pozwala związać koniec z końcem rodzinom w kraju żyjącym od pół wieku w systemie stałego niedoboru.

Od kiedy Raul Castro objął rządy, zapowiedział zniesienie licznych "absurdalnych zakazów" ograniczających Kubańczyków w codziennym życiu, i kilka z nich rzeczywiście już zniósł. Kubańczycy mogą więc kupować, choć za twardą walutę, zakazane dotąd telefony komórkowe, komputery, sprzęt DVD czy skutery.

Mogą też zatrzymywać się w hotelach, dotąd zastrzeżonych dla cudzoziemców, i wynajmować samochody. Rolnicy zaś będą dostawać ziemie w długoletnie użytkowanie oraz prawo zakupu narzędzi rolniczych.

Jednak dwa dni temu komunistyczny dziennik "Granma" studził nadzieje na wolność i ostrzegał, że wszelkie zmiany oznaczać będą nie mniej, lecz więcej socjalizmu: "Rewolucja to nie domek z kart, lecz twierdza nie do zdobycia".

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Patrycja Kotecka zostaje w pracy
blank.gifWiadomości z Polski Poleciała na Ukrainę, by przygotować specjalne wydanie "Wiadomości" TVP. Tymczasem sprawą jej kontaktów z CBA zajmie się warszawska prokuratura okręgowa.

Taką decyzję podjęła właśnie Prokuratura Krajowa po tekście "Ziobro, Kotecka, laptop i CBA" opublikowanym tydzień temu w "Gazecie". Opisaliśmy w nim, że na początku zeszłego roku do CBA trafił anonimowy donos o nieprawidłowościach w TVP. Wiceszefowa Agencji Informacji TVP Patrycja Kotecka przyznała się, że to ona jest jego autorką i że napisała go na służbowym laptopie ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Kotecka twierdzi, że nie wie, jak jej notatka trafiła do CBA. Wedle naszych informacji zaniosła go do szefa Biura Mariusza Kamińskiego. Potem - według naszego informatora - CBA uczyło ją m.in., jak kontaktować się z Biurem, by nie wyszło to na jaw.

Ustawa o CBA zakazuje werbowania dziennikarzy, dlatego sprawą zajęli się prokuratorzy. Chcą sprawdzić, czy Biuro werbowało dziennikarzy, w tym Kotecką.

W zeszłym tygodniu media donosiły, że prezes TVP Andrzej Urbański chce Kotecką odwołać. Miało to mieć związek właśnie z jej kontaktami z CBA. Jednak Urbański w tej sprawie milczy - nie mówi ani tak, ani nie. Tymczasem - jak się dowiedzieliśmy - Kotecka skróciła o tydzień swój urlop, który spędzała za granicą, by służbowo wyjechać do Kijowa. Tam miała nadzorować przygotowanie specjalnego wydania "Wiadomości" z okazji pierwszej rocznicy przyznania Polsce i Ukrainie praw do zorganizowania EURO 2012.

Wczoraj znów zapytaliśmy prezesa Urbańskiego, czy to oznacza, że Kotecka pracy w telewizji nie straci. Odpowiedź nie nadeszła.Źródło: Gazeta Wyborcza Fot. Sławomir Kamiński / AG
blank.gif
blank.gif blank.gif
CBA i ABW ingerowały w śledztwo paliwowe
blank.gifWiadomości z Polski Funkcjonariusze CBA i ABW nieformalnie kontaktowali się ze świadkami zeznającymi w sprawie mafii paliwowej. Mieli im nawet sugerować, by przestali składać zeznania - podało wczoraj Radio RMF.
Miało się to dziać po tym, jak Jarosław Kaczyński - wówczas jedynie szef rządzącej partii - zapoznał się z dokumentami ze śledztwa, co umożliwił mu ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Według ustaleń dziennikarzy Radia RMF ze świadkami przesłuchanymi przez prokuraturę zaczęli kontaktować się agenci ABW. Dopytywali ich i mieli sugerować, by zaprzestali składania zeznań. Kierownictwo krakowskiej prokuratury formalnie zażądało wtedy od ABW wyjaśnień. I dostało na piśmie potwierdzenie, że agenci ABW kontaktowali się z tymi świadkami, ale chodziło o inną sprawę.

Wtedy świadkami zainteresowało się CBA. Według RMF funkcjonariusz CBA spotkał się z jednym ze świadków we wrocławskim hotelu i miał go przez kilka godzin nieformalnie wypytywać. Dziennikarze PAP ustalili z kolei w prokuraturze, że świadek był pytany m.in. o prowadzących śledztwo prokuratorów Marka Wełnę i Wojciecha Miłoszewskiego.

Podobne spotkania agenci CBA mieli odbyć z innymi świadkami.

Piotr Kaczorek z CBA w komunikacie przesłanym PAP napisał, że "żadna z rozmów funkcjonariusza CBA nie dotyczyła bezpośrednio sprawy tzw. afery paliwowej, lecz zupełnie innego tematu. Przebieg rozmowy nie potwierdza zarzutów podnoszonych przez autorów publikacji".

Zdaniem dziennikarzy RMF niektóre wątki z akt mafii paliwowej pokazanych Jarosławowi Kaczyńskiemu, szczególnie te dotyczące lewicy, znalazły kontynuację w prokuratorskim śledztwie, a pominięto wątki dotyczące osób związanych z PiS.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
TVP nie odpowiada ministrowi
blank.gifWiadomości z Polski Dlaczego pieniądze z abonamentu TVP wydaje na programy komercyjne? Dlaczego nie pokaże meczów Euro 2008?

Na te m.in. pytania minister skarbu Aleksander Grad nie dostał odpowiedzi od rady nadzorczej TVP. - Spółka TVP SA nie jest prawidłowo nadzorowana - napisał więc do KRRiT, która radę nadzorczą wybrała. - Proszę o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do zapewnienia spółce prawidłowej pracy organu nadzorczego.

W KRRiT, radzie nadzorczej i zarządzie TVP są wyłącznie osoby rekomendowane przez poprzednią koalicję. Prezesem TVP jest wskazany przez PiS Andrzej Urbański.

- To absurdalny zarzut! - mówi "Gazecie" szef KRRiT Witold Kołodziejski (z rekomendacji PiS). - Rada na bieżąco jest informowana o sytuacji w spółce! To kolejna odsłona wojny Grada z Urbańskim. Poziom dyskusji uważam za żenujący.

Minister Grad pod koniec zeszłego roku zlecił niezależny audyt w TVP. Wyniki dostał w lutym, nie był usatysfakcjonowany i zadał radzie nadzorczej 50 dodatkowych pytań. Na większość odpowiedzi nie dostał, na pozostałe - lakoniczne. Uznał, że rada nie potrafi "profesjonalnie nadzorować TVP", tym bardziej że nawet wewnętrzny audyt w spółce potwierdza brak jasnych reguł zarządzania, inwestowania i kontrolowania wydatków.

Grad zdecydował, że nie udzieli spółce absolutorium, bo oba audyty wskazują na niegospodarność w TVP. Brak absolutorium oznacza, że członkowie rady nadzorczej i zarządu mogą przed sądem finansowo odpowiadać za działania na szkodę spółki.

W czwartek szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zawiadomił prokuraturę o niegospodarności w TVP.

Minister poinformował szefa KRRiT, na jakie pytania nie dostał od rady nadzorczej odpowiedzi:

- dlaczego TVP z abonamentu finansuje kilkusettysięczne odprawy i odszkodowania z tytułu klauzul o zakazie konkurencji, m.in. b. szefowej TVP 1 Małgorzacie Raczyńskiej? Jaki TVP ma w tym interes?

- dlaczego w spółce nie ma reguł przyznawania tych klauzul?

- czy rada nadzorcza analizuje decyzje kadrowe?

- dlaczego TVP nie dzieli programów na misyjne i komercyjne i dlaczego programy typowo komercyjne, jak "Gwiazdy tańczą na lodzie" czy "Przebojowa noc", są częściowo finansowane z abonamentu?

- czy istnieją rzetelne i przejrzyste zasady wydawania pieniędzy z abonamentu?

- dlaczego TVP nie kupiła praw do meczów Euro 2008?

- wedle jakich kryteriów rada nadzorcza ocenia działania zarządu i czy ta ocena za ostatnie dwa lata jest pozytywna?

- jak rada nadzorcza ocenia plany TVP w związku z cyfryzacją?

Sekretarza rady nadzorczej Janusza Niedzielę (z rekomendacji PiS) zapytaliśmy, dlaczego, rada nie odpowiedziała na większość pytań Grada.

Niedziela: - Bo były niekonkretne.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
PKO BP udziela coraz więcej kredytów dla firm
blank.gifBankiPortfel kredytów korporacyjnych PKO BP w I kwartale 2008 roku wzrósł do 19,1 mld zł z 18 mld zł na koniec 2007 roku - poinformowała Agnieszka Wasilewska-Semail, Dyrektor Zarządzający w PKO BP.

- Na koniec pierwszego kwartału korporacje zanotowały poziom 19,1 mld zł w porównaniu do 18 mld zł na koniec roku - powiedziała Wasilewska-Semail.

- Pierwszy kwartał upłynął pod znakiem znacznego zwiększenia sprzedaży produktów skarbowych oraz depozytowych, które bardzo korzystnie wpłynęły na wynik (w części korporacyjnej - PAP) - dodała.

Pod koniec 2007 roku portfel kredytów korporacyjnych wynosił 18 mld zł, czyli był o 12,3 proc. większy niż rok wcześniej.
(PAP) fot: PAP/Jacek Turczyk
blank.gif
blank.gif blank.gif
El. ME 2010: piłkarze ręczni poznali rywali
blank.gifSport Szwecja, Rumunia, Czarnogóra, Turcja i Gruzja będą rywalami Polski w grupie 1. eliminacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które w 2010 roku odbędą się w Austrii.

Do finałowego turnieju zakwalifikują się po dwa najlepsze zespoły z każdej z siedmiu grup eliminacyjnych. Bez eliminacji prawo startu mają gospodarze i broniący tytułu Duńczycy.

Wyniki losowania eliminacji ME 2010

Grupa 1: Polska, Szwecja, Rumunia, Czarnogóra, Turcja, Gruzja

Grupa 2: Rosja, Serbia, Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Wyspy Owcze

Grupa 3: Islandia, Norwegia, Macedonia, Estonia, Belgia, Mołdawia

Grupa 4: Chorwacja, Węgry, Słowacja, Grecja, Finlandia

Grupa 5: Niemcy, Słowenia, Białoruś, Izrael, Bułgaria

Grupa 6: Francja, Czechy, Portugalia, Łotwa, Luksemburg

Grupa 7: Hiszpania, Ukraina, Litwa, Holandia, Cypr

źródło: sport.pl
blank.gif
blank.gif blank.gif
Widzew: Nie odpowiadamy za każdego w szaliku Widzewa
blank.gifSport Po zadymach na derbach Łodzi, gdzie policja strzelała z broni gładkolufowej, a na trybunach wywieszano rasistowskie hasła i płonęły flagi, stadion ŁKS został zamknięty do końca sezonu. Gospodarze dostali 50 tys. zł kary, Widzew - połowę mniej. Jak oba kluby chcą walczyć z bandytami w szalikach?

ŁKS: Wyłapać prowodyrów zadym

Przemysław Iwańczyk: Znalazł pan już tych, którzy trzy tygodnie temu podczas meczu z Legią, prowadząc doping, intonowali bluzgi pod adresem piłkarzy gości?

Marcin Animucki, wiceprezes Widzewa: Tak. Osoby, które wówczas kierowały dopingiem, już się tym nie zajmują. By chronić klub przed podobnymi sytuacjami, ich następcy podpisali oświadczenia, w których potwierdzają, że wiedzą, czego nie mogą robić.

A poprzednicy zostali ukarani?

- Nie mamy narzędzi, by pociągnąć ich do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Żaden z nich nie jest pracownikiem klubu.

Gwarantuje pan, że sytuacja się nie powtórzy?

- Ludzie, którzy teraz kierują dopingiem, są nam znani. Znają swoje prawa i obowiązki.

A co, jeśli będą bluzgać jak poprzednicy?

- Gdyby klub dostał za to karę, oni poniosą za to odpowiedzialność, także finansową.

Chuliganów, którzy wywołali burdy na meczu z ŁKS, też pan zna?

- Nie. Dostaliśmy od organizatora [ŁKS] 1900 biletów. Przekazaliśmy je znanym nam posiadaczom kart kibica bez zakazu stadionowego. Dotarli na obiekt rywala w asyście stewardów. Na meczu w sektorze gości było jednak grubo ponad pięć tysięcy ludzi, którzy nie wiem, w jaki sposób się tam znaleźli. Organizator ponosi winę, że wydelegował zaledwie dziewięciu ochroniarzy wpuszczających na sektor. Jako klub nie możemy wziąć odpowiedzialności za wszystkich, którzy znaleźli się w sektorze gości. Nie mieliśmy nad nimi żadnej pieczy. To nie byli nasi kibice, tylko ludzie, którzy weszli tam nielegalnie, choć być może sympatyzują z Widzewem.

Widzew dostał 25 tys. zł kary. Zapłaci klub czy pociągnie do odpowiedzialności chuliganów?

- W ogóle nie rozumiem, dlaczego zostaliśmy ukarani. To niesprawiedliwe. Zawinił organizator.

Ale z policją bili się chuligani w szalikach Widzewa.

- Czy klub ma brać odpowiedzialność za każdego, kto łamie prawo i ma na sobie szalik Widzewa? Kara jest niesprawiedliwa.

To może chociaż panu wstyd, że chuligani w szalikach Widzewa brali udział w burdach?

- Jest mi bardzo przykro, że kibice w szalikach Widzewa zachowywali się w ten sposób. Jest mi przykro, że w sektorze gości pojawiła się flaga o treści antysemickiej. Polskie stadiony nie powinny tak wyglądać.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Prawie 700KM w Mercedesie SL65 AMG Black Series!
blank.gifMotoryzacjaPrawie 700KM w Mercedesie SL65 AMG Black Series!

Najbardziej ekstremalna wersja Mercedesa SL napędzana silnikiem V12 wejdzie do sprzedaży w Europie już w listopadzie tego roku. Znany z wersji AMG silnik V12 z nowymi turbosprężarkami będzie produkował aż 670KM mocy (o 66KM więcej od wersji AMG), co pozwoli na sprint od 0 do 100 km/h w 3,8 sekundy. Samochód przestanie przyspieszać dopiero po osiągnięciu 320 km/h.

Do przeniesienia tak ogromnej mocy na koła posłuży 5-biegowa przekładnia automatyczna z układem elektronicznym AMG Speedshift. Nowsza przekładnia 7-biegowa nie byłaby w stanie poradzić sobie z ogromnym momentem obrotowym silnika.

Odchudzone o 266 kg nadwozie waży 1850 kg, a zastosowanie licznych elementów wykonanych z włókna węglowego pomogło uzyskać niemal idealny rozkład masy 53:47. Model Black Edition będzie o 57 mm dłuższy, 133 mm szerszy i 12 mm niższy od standardowej wersji SL.

Powstanie jedynie 350 sztuk Mercedesa SL65 AMG Black Edition

Źródło: Autocar, informacja Moto Target
blank.gif
blank.gif blank.gif
BZ WBK wypłaci 3 zł dywidendy na akcję
blank.gifBanki Akcjonariusze BZ WBK uchwalili podczas piątkowego WZA przeznaczenie z zysku za 2007 rok 218,9 mln zł na dywidendę, co daje 3 zł na akcję.
Zgodnie z propozycją zarządu i rady nadzorczej banku, akcjonariusze ustalili, iż dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 5 maja 2008 r., a dniem jej wypłaty 19 maja 2008 r.
Z zysku za 2006 rok bank na dywidendę bank przeznaczył 437,76 mln zł, co dawało 6 zł dywidendy na akcję.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Banki na wprowadzeniu euro stracą 3,7 mld zł
blank.gifBankiJeśli banki odpowiednio wcześnie nie przygotują się do przyjęcia wspólnej waluty, ich zyski mogą znacznie się uszczuplić. Według NBP przez pierwsze dwa lata nawet o dwa miliardy złotych.

Banki zarabiają między innymi na wymianie walut, a więc stracą dochody z przeliczania operacji z euro na złotego i odwrotnie. W dodatku będą musiały ponieść koszty przystosowania się do rozliczeń we wspólnej walucie, a kolejne blisko 1,7 miliarda. Koszty plus trata części dochodów daje w sumie 3,7 mld zł.

Dokonane oszacowania wskazują, że przygotowania organizacyjne banków do zmiany systemów informatycznych oraz uruchomienie rozliczeń bezgotówkowych i wprowadzenie nowej waluty do obiegu gotówkowego mogą kosztować sektor bankowy około 1,657 mld zł - napisano w analizie Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem NBP, koszty te można zmniejszyć skracając okres przejściowego funkcjonowania dwóch walut oraz zmniejszając wolumen obrotu gotówkowego poprzez zwiększenie wykorzystania kart płatniczych i przelewów elektronicznych w transakcjach bankowych.
źródło: money.pl
blank.gif
blank.gif blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.09 6,820,053 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly