Katastrofa kolejowa na Śląsku
Dodane przez vectra74 dnia 04. marzec 2012 02:08
Tuż przed godziną 21 między miejscowościami Starzyny i Sprowa doszło do zderzenia dwóch pociągów relacji Przemyśl-Warszawa oraz Warszawa-Kraków. Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego potwierdził, że zginęło co najmniej osiem osób.
Treść rozszerzona
Służby medyczne mówią nawet o 13 ofiarach. Jest około 50 rannych. Połowa z nich ma ciężkie obrażenia. Trwa przeszukiwanie miejsca wypadku specjalistycznym sprzętem. Pracuje około 450 strażaków i 100 policjantów. Rozstawiono specjalne ogrzewane namioty, jest kilkadziesiąt karetek pogotowia i dwa śmigłowce. Premier Donald Tusk wylądował już na lotnisku Katowice-Pyrzowice i jedzie na miejsce wypadku.- Jest około 40 ofiar mocno poszkodowany i około 10 tzw. zielonych. To są urazy, złamania, stłuczenia. Oni są teraz w szkole w Goleniowie. Ilość zabitych wzrasta. Zostało kilka, kilkanaście osób w zmiażdżonych wagonach - przyznał w rozmowie z TVN 24 Artur Borowicz, dyrektor śląskiego pogotowia ratunkowego. Pytany o to, w jakim mogą być stanie odpowiedział krótko: ciężkim.

W wypadku brały udział pociągi: TLK 31100 rel. Przemyśl (14.46) – Warszawa Wsch. (Warszawa Cent. 22.49). oraz Przewozy Regionalne – Interregio 13126 (Warszawa Wsch. – Kraków Gł.). Pociągi, które się zderzyły miały razem 10 wagonów - poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa, jadący po właściwym torze – poinformowano w komunikacie. Pociąg Intercity Przemyśl-Warszawa składał się z 7 wagonów i lokomotywy; w pociągu Interregio lokomotywy ciągnęła 4 wagony. Na odcinku, gdzie doszło do zdarzenia, dozwolona prędkość wynosiła 120 km/h, a jazda na tym odcinku była dozwolona na obu torach.

Do zdarzenia doszło na szlaku Starzyny-Sprowa na linii kolejowej 64, która jest zjazdem z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. Na miejsce katastrofy kolej wysłała dwa pociągi ratunkowe.

Źródło: onet.pl