Argentyńczyk papieżem
Dodane przez vectra74 dnia 13. marzec 2013 23:24
Nowym papieżem został argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszka. Jest on arcybiskupem Buenos Aires, a zarazem prymasem całej Argentyny. Ma 76 lat.
Treść rozszerzona
Jose Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Argentynie, ma jednak korzenie włoskie. Był jednym z piątki dzieci włoskiego pracownika kolei i jego żony.
Wybór Bergoglio na papieża oznacza, że na tronie piotrowym po raz pierwszy w historii zasiądzie jezuita. Kardynał jest uznawany za wyjątkowo skromnego i powściągliwego. Do tej pory Bergoglio unikał wysokich stanowisk w hierarchii kościelnej, wiodąc prosty styl życia.Przyszły papież, zanim oddał się kapłaństwu, studiował chemię, co jest dość rzadkie pośród duchownych. Święcenia przyjął w 1969 roku mając wtedy 33 lata. Już wtedy okrzyknięto go głową argentyńskiego kościoła. Po skończeniu studiów w Niemczech został mianowany w 1992 roku biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś już w 1998 arcybiskupem. Od początku zgłębiał nauki humanistyczne, ma m.in. licencjat z filozofii. Studiował także literaturę i psychologię. Był także mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny. Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.
źródło: onet.pl