Górale inwestują w geotermalne baseny
Dodane przez vectra74 dnia 17. kwiecień 2008 00:58
Chcą przyciągnąć turystów, którzy z powodu cieplic wyjeżdżają na Słowację. Kilka dni temu otwarto kompleks termalny w Szaflarach. Następne górale szykują w Bukowinie, Białce Tatrzańskiej i Witowie.


Termy Podhalańskie w Szaflarach - 150 m od zakopianki - to cztery nieduże baseny (najgłębszy do 1,2 m). W 100 proc. wykorzystują gorące źródła do ogrzewania budynków i kąpieli. Właścicielem jest spółka Kurort założona przez przedsiębiorcę Józefa Pawlikowskiego-Bulcyka.

- Temperatura wody na wypływie z odwiertu w Bańskiej Niżnej sięga 86 stopni Celsjusza. Trzeba ją schładzać o ponad połowę, zanim trafi do niecki w Szaflarach - mówi Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej, który dostarcza gorącą wodę także do zakopiańskiego aquaparku i basenu na Polanie Szymoszkowej.

Szaflarski projekt to liliput przy inwestycji w Bukowinie Tatrzańskiej. Na dawnym stadionie powstają od roku Bukowiańskie Termy, czyli jeden z największych kompleksów geotermalnych w Europie. Przyjęcie pierwszych gości planowane jest przed Bożym Narodzeniem. - Same góry już nie wystarczą turystom. Ileż można chodzić w tłumie do Morskiego Oka? - tłumaczy decyzję o inwestycji Edward Kuchta z zarządu spółki budującej termy w Bukowinie. Firmę założyło kilkudziesięciu mieszkańców. Z kredytem bankowym wykładają na budowę ok. 60 mln zł. Cały obiekt zajmie ok. 4 ha. Jednocześnie przyjmie do 2,5 tys. osób. Powierzchnia 12 basenów (krytych i otwartych) to 2,6 tys. m kw.

Nie mniej okazale zapowiada się inwestycja w sąsiedniej Białce Tatrzańskiej. Tam również skrzyknęła się część mieszkańców. W realizację projektu chcą włączyć zewnętrznych inwestorów i fundusze europejskie. Przedsięwzięcie pilotuje Paweł Dziubasik, właściciel ośrodka narciarskiego. - Czekamy na pozwolenie budowlane. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to obiekt będzie gotowy w 2010 roku - zapewnia Dziubasik.

Miasteczko wodne na granicy gmin Kościelisko i Czarny Dunajec chce stworzyć spółka Cieplice Witowskie. Wstępna koncepcja zakłada budowę 1,7 tys. m kw. basenów z temperaturą wody 36-39 stopni Celsjusza.

Źródło: Gazeta Wyborcza