PSL dostanie korzystną ordynację
Dodane przez vectra74 dnia 18. kwiecień 2008 08:53
W imię jedności koalicji Platforma zrezygnowała przy wyborach do Europarlamentu ze zmian w ordynacji.Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak osiągnęli w tej sprawie kompromis.

Rzeczpospolita pisze, że głosowanie zaplanowane na czerwiec 2009 roku będzie pierwszym poważnym sprawdzianem poparcia po wyborach. Polska ma do zdobycia 51 mandatów.

Dziennik wyjaśnia, że PO chciała zmienić ordynację do Parlamentu Europejskiego i zamiast obecnych 13 okręgów wyborczych ustanowić jeden- Polacy głosowaliby na jedną listę.
Politolodzy oceniają, że dla PSL wprowadzenie listy krajowej nie byłoby korzystne. PSL w przeciwieństwie do PO i PiS nie ma bowiem tak znanych polityków, którzy byliby lokomotywami wyborczymi w skali kraju. - Rzeczpospolita przypomina, że PSL chciało podzielić Polskę na pięć okręgów liczących po 5 - 8 milionów wyborców. Jednak upadła ona po negocjacjach z koalicjantem.

PO przyjęło w końcu argumenty PSL, że trzeba dać obywatelom możliwość wyboru człowieka związanego z regionem. Zdecydował także argument, że wprowadzenie jednej listy krajowej obniżyłoby i tak niską frekwencję wyborczą- pisze - Rzeczpospolita